Міністерство Освіти Російської Федерації p>
Державний Університет Управління p>
Інститут Управління та Підприємництва в соціальній сфері p>
Курсова робота з теми: p>
«Федерація Незалежних Профспілок Росії» p>
Виконали студенти МСС - IV, 1 p>
Воркуева М. М., p>
Рибицький М. В.
Керівник: д.е.н. Сидоров Н. И. p>
Москва p>
2003 p>
Зміст p>
I. Основні положення соціального партнерства в галузі трудових відносин p>
3 p>
Аналіз Трудового Кодексу Російської Федерації від 1 лютого 2002 р. 3 p>
Висновки 8 p>
II. Короткий огляд Федеральних Законів, що стосуються соціального партнерства в p>
Росії 9 p>
Федеральний конституційний закон від 17 грудня 1997 р. N 2-ФКЗ "Про p>
Уряді Російської Федерації "9 p>
Федеральний закон від 27.11.2002 N 156-Ф" Про об'єднання роботодавців "10 p>
Федеральний закон від 12 січня 1996 р. N 10-ФЗ" Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності "13 p>
Федеральний закон від 1 травня 1999 р. N 92-ФЗ" Про Російської тристоронньої комісії з регулювання соціально-трудових відносин "16 p>
Соціальне партнерство : реалії та перспективи 21 p>
III. Федерація Незалежних Профспілок Росії 24 p>
Введення 24 p>
Структура ФНПР 24 p>
Діяльність у галузі соціального партнерства 31 p>
Висновок 34 p>
Список використаної літератури 36 p>
I. Основні положення соціального партнерства в галузі трудових відносин p>
Аналіз Трудового Кодексу Російської Федерації від 1 лютого 2002 р. p>
Це поняття дається в статті 23 глави 3 Трудового Кодексу Російської
Федерації: «Соціальне партнерство - система взаємовідносин міжпрацівниками (представниками працівників), роботодавцями (представникамироботодавців), органами державної влади, органами місцевогосамоврядування, спрямована на забезпечення узгодження інтересівпрацівників і роботодавців з питань регулювання трудових відносин таінших безпосередньо пов'язаних з ними відносин ». Дане визначення,перераховуючи суб'єкти соціального партнерства, чітко і в достатній міріповно розкриває сутність і зміст даного явища. У статті 25 названісторони соціального партнерства: «Сторонами соціального партнерстває працівники та роботодавці в особі уповноважених у встановленомупорядку представників ». Органи державної влади та місцевогосамоврядування є, згідно зі ст. 23, сторонами соціального партнерствав тих випадках, коли вони виступають в якості роботодавців або їхпредставників, уповноважених на представництво законодавством абороботодавцями, а також в інших випадках, передбачених федеральнимизаконами. З огляду на неврегульованість у трудовому законодавстві питаньсоціального партнерства, слід зазначити, що вперше і лише в прийнятомуваріанті Трудового кодексу в повному обсязі виділені і названі суб'єкти ібоку партнерських відносин. p>
Глава 3 розділу 2 Кодексу, крім того, включає в себе основніпринципи, поняття системи і форм соціального партнерства, особливостізастосування норм розділу 2 щодо державних службовців, працівниківвійськових і воєнізованих органів та організацій, органів внутрішніх справ,установ і органів безпеки, податкової поліції, органів кримінально -виконавчої системи, митних органів і дипломатичнихпредставництв РФ. На відміну від прийнятого в першому читанні Трудовогокодексу в статті 27 з'явилася така форма соціального співробітництва, як
«Участь представників працівників і роботодавців в досудовому вирішеннітрудових спорів », були внесені зміни до статті 28« Особливостізастосування норм цього розділу ». p>
Четверта глава Трудового кодексу визначає коло осіб, які виступають уролі представників працівників і роботодавців. Представниками працівниківв соціальне партнерство згідно зі ст. 29 є: «професійні спілкита їх об'єднання, інші профспілкові організації, передбачені статутамизагальноросійських профспілок, або інші представники, які обираються працівниками ввипадках, передбачених цим Кодексом ». Якщо працівник не єчленом профспілки, він має право уповноважити представляти свої інтереси органупервинної профспілкової організації (ст. 30). За відсутності первинноїпрофспілкової організації, а також при наявності діючої профспілковоїорганізації, але об'єднує менше половини працівників організації,працівники на загальних зборах (конференції) можуть доручити представництвосвоїх інтересів наявної профспілкової організації або іншому представнику
(ст. 31). Норми, закріплені в статтях 30 і 31 Кодексу, безсумнівно, даютьвеликі можливості працівникам для представництва своїх інтересів, хочапоняття «інші представники працівників» не конкретизовано. p>
Стаття 32 зобов'язує роботодавця створювати умови, необхідні длядіяльності представників працівників. Ця норма повторює змістстатті 228 КЗпП. p>
Представниками роботодавця є керівник організації абоуповноважені ним особи (ст. 33). Хочеться відзначити, що в прийнятому в першомучитанні Трудовому кодексі ця стаття була сформульована інакше.
Представником роботодавця був названий тільки його керівник, щосуперечило ст. 25 законопроекту, яка визначає, що однією зі сторінсоціального партнерства є роботодавці в особі уповноважених ввстановленому порядку представників. p>
У передбачених Трудовим кодексом випадках інтереси роботодавцівпредставляють відповідні об'єднання роботодавців (абзаци 2 і 3 ст.
33). Ця норма також вперше закріплена у трудовому законодавстві. Прице в остаточний варіант Кодексу на відміну від прийнятого в першому читаннівключений абзац 4: «Особливості правового становища об'єднання роботодавціввстановлюються Федеральним законом ». p>
зазнала зміни і стаття 34. Представляти державні тамуніципальні підприємства, бюджетні організації можуть органивиконавчої влади, органи місцевого самоврядування, уповноважені напредставництво законодавством або роботодавцями. Абзац 2: «Приздійсненні соціального партнерства вони володіють правами, рівними зправами об'єднань роботодавців »був виключений. p>
Окремий розділ у Трудовому кодексі присвячена органам соціальногопартнерства (розділ 5, ст. 35). Комісії з регулювання соціально-трудовихвідносин утворюються на всіх рівнях на рівноправній основі за рішеннямсторін: на федеральному (постійно діюча Российская тристороннякомісія з регулювання соціально-трудових відносин), на рівнісуб'єктів Федерації, на територіальному, галузевому рівнях і на рівніорганізації. Угоди, що передбачають повне або частковефінансування з бюджетів усіх рівнів, укладаються при обов'язковомуучастю представників відповідних органів виконавчої влади таорганів місцевого самоврядування, які є стороною угоди. Висновокі зміну угод, що вимагають бюджетного фінансування, здійснюютьсясторонами до підготовки проекту відповідного бюджету на фінансовий рік,що відноситься до терміну дії угоди. Законодавче закріпленняорганів соціального партнерства в прийнятому варіанті Трудового кодексустворює реальні умови для подальшого розвитку партнерських відносин навсіх рівнях. p>
У главі 6 Кодексу розкривається зміст порядку ведення колективнихпереговорів. Відображення положень про ведення колективних переговорівє серйозним і важливою подією у розвитку трудового права. Ці нормизакону дозволять ефективно вирішувати питання, що виникають при підготовці,укладенні, зміні колективних договорів та угод, встановитисправді рівноправні, доброзичливі відносини між партнерами. p>
Відповідно до статті 36 представники сторони, що отрималиповідомлення в письмовій формі з пропозицією про початок колективнихпереговорів, зобов'язані вступити в переговори протягом семи календарних днівз дня отримання повідомлення. Порядок ведення колективних переговоріввизначено в статті 37. Якщо в ході колективних переговорів не прийнятоузгоджене рішення по всіх або окремих питань, складається протоколрозбіжностей (ст. 38). Стаття 39 передбачає гарантії і компенсаціїособам, які беруть участь у колективних переговорах. p>
наділяючи учасників переговорів повну волю у виборі питаньрегулювання соціально-трудових відносин, у прийнятому варіанті Трудовогокодексу законодавці не усунули наявну в законопроекті неточність: неперерахували всіх учасників цього процесу. Так, у статті 37 не враховано
«Інші представники працівників», перераховані в статті 29. P>
Глава 7 Кодексу встановлює правові основи розробки, укладення,змісту та виконання колективних договорів і угод. p>
Колективний договір визначено в статті 40 як правовий акт,що регулює соціально-трудові відносини в організації та укладаєтьсяроботодавцем і працівниками в особі їхніх представників. Новий кодекс створюєбільш сприятливі умови для реалізації проголошених принципівсоціального партнерства. У нашому законодавстві була тільки норма,зобов'язує роботодавця почати переговори з профспілкою у відповідь на йогоповідомлення, а зобов'язує норми укласти договір, немає. Тепер все чіткорегламентовано: через сім днів після повідомлення сторони повинніприступити до переговорів, а через три місяці зобов'язані підписати колективнийдоговір. За невирішеним питань складається протокол розбіжностей,який реєструється в тому ж порядку, що і колективний договір. УНадалі в нього можливі або погодження, або вирішення питання всудовому порядку. p>
Зміст і структура колективного договору визначаються сторонами
(ст. 41). Такі договори можуть включати в себе зобов'язання сторін щодонаступних питань: форми, системи і розміри оплати праці; виплата допомоги,компенсацій; механізм регулювання оплати праці, виходячи з росту цін,інфляції; зайнятість, перенавчання, умови вивільнення працівників;робочий час і час відпочинку, відпусток та ін У колективному договоріможуть встановлюватися пільги та переваги для працівників, більшесприятливі умови праці. У такий договір в обов'язковому порядкувключаються нормативні положення відповідно до чинногозаконодавством. p>
Порядок розробки проекту та укладення колективного договорувизначаються сторонами договору (ст. 42). p>
Стаття 43 Кодексу визначає дію колективного договору. Такийдоговір укладається на строк не більше трьох років і набуває чинності з моментупідписання його сторонами або з дня, їм встановленого. p>
Соціальне партнерство не обмежується укладенням колективнихдоговорів. Це ще й угоди зацікавлених сторін. На жаль,процес прийняття колективних угод не отримав досить великоїрозвитку в країні. Однією з головних причин того, що угоди неукладаються, є відсутність у деяких регіонах об'єднаньроботодавців. Організовані підприємницькі об'єднання не завждиготові і беруть на себе функції регулювання трудових відносин,керівники дрібних і середніх фірм часто залишаються в стороні відколективно-договірного процесу. Прийняття довгоочікуваного Федеральногозакону «Про об'єднання роботодавців» має бути стимулом формуванняорганізованих структур роботодавців. p>
Угода як правовий акт встановлює згідно зі ст. 45 Кодексузагальні принципи регулювання соціально-трудових і пов'язаних з нимиекономічних відносин, що укладається між повноважними представникамипрацівників і роботодавців на федеральному, регіональному, галузевому
(міжгалузевому) і територіальному рівнях в межах їх компетенції. Уугоду можуть бути включені питання оплати праці, умови та охоронипраці, режими праці та відпочинку та інші. Законодавець дає приблизний переліквзаємних зобов'язань, які можуть включатися у зміст угоди.
Цей перелік не є вичерпним, оскільки він носить рекомендаційнийхарактер (ст. 45). Зміст і структура угоди визначаються задомовленості між представниками сторін, проект угодирозробляється в ході колективних переговорів. Термін дії угодианалогічний терміну дії колективного договору. Однак діяугоди розповсюджується не тільки на працівників і роботодавців,які уповноважили відповідних представників сторін на колективнихпереговорах розробити й укласти її від їх імені, а й на органидержавної влади та органи місцевого самоврядування в межах взятихними на себе зобов'язань. Останні, що хотілося б особливо підкреслити, вприйнятому в першому читанні Трудовому кодексі були відсутні, як і абз. 5 ст.
48 остаточного варіанту Кодексу, в якому говориться, що в тих випадках,коли на працівників у встановленому порядку одночасно поширюєтьсядію декількох угод, діє найбільш сприятливі для нихумови угод. p>
Усі накази та локальні акти, які видаються роботодавцем, повиннівідповідати з колективним договором, регіональних та галузевихугодами. Крім того колективний договір на підприємстві тепер будетільки одна, в галузі - одна угода. p>
Вступ колективного договору, угоди в силу не залежить відфакту їх повідомної реєстрації. p>
Глава 8 Трудового кодексу регламентує питання участі працівників ууправлінні організацій. Право працівників на таку участь, містить у собістаття 52 нового Кодексу. У статті 53 перераховані основні форми участіпрацівників в управлінні підприємством, а також питання, за якимипредставники працівників мають право отримувати інформацію від роботодавця.
Представники працівників мають право вносити з цих питань до органівуправління організацією відповідні пропозиції і брати участь узасіданнях зазначених органів при їх розгляді. p>
За порушення трудового законодавства сторони соціальногопартнерства можуть бути притягнуті до дисциплінарної та адміністративноївідповідальності. Відповідно до статті 195, яку вдалося відстояти профспілкам,роботодавець зобов'язаний розглянути заяву представницького органупрацівників про порушення керівником організації, його заступниками законівта інших нормативних актів, що містять норми трудового права, умовколективного договору, угоди і повідомити про результати розглядупредставницького органу працівників. У випадку якщо факти порушеньпідтвердилися, роботодавець зобов'язаний застосувати дисциплінарне стягненняаж до звільнення. p>
Норми, встановлені главою 9 Трудового кодексу, відсилають до нового
Кодексу РФ про адміністративні правопорушення. При цьому в ст. 5.28останнього передбачена, зокрема, відповідальність за порушеннявстановленого строку проведення переговорів і незабезпечення роботи комісіїз укладення колективного договору, угоди. У Трудовому кодексі такихнорм немає. Крім того якщо в Трудовому кодексі передбачена відповідальністьдля осіб, що представляють роботодавця або працівників, то в Кодексі РФ проадміністративні правопорушення відповідальність передбачена тільки дляроботодавця або особи, що його представляє. Залучати до адміністративноївідповідальності мають право державні інспектори праці. p>
Висновки p>
У колишньому Кодексі законів про працю колективним договором присвяченабула лише одна стаття (сьома). Всі організаційно-процесуальні аспектирозробки, укладення та виконання колективних договорів і угодвизначалися в Законі «Про колективні договори і угоди». Тому самфакт введення спеціального розділу «Соціальне партнерство у сфері праці" вновий Трудовий кодекс Росії є важливим для розвитку трудового права таросійського законодавства в цілому. [6] p>
Наявність законодавчо забезпечених прав і свобод партнерів створитьсприятливі умови для успішного соціального співробітництва. Соціальнепартнерство в Росії пройшло за останні роки важкий шлях відродження істановлення. Сьогодні починається новий етап його розвитку. Багато соціальнихпроблеми вже зараз вирішуються на договірній основі. Надалі подібнапрактика широко почне розвиватися, а коло питань, що розглядаються будеставати ширше. p>
II. Короткий огляд Федеральних Законів, що стосуються соціального партнерства в p>
Росії p>
Федеральний конституційний закон від 17 грудня 1997 р. N 2-ФКЗ "Про p>
Уряді Россійской Федерації " p>
Прийнятий Державною Думою 11 квітня 1997 p>
Схвалений Радою Федерації 14 травня 1997 p>
Відповідно до даного федерального конституційного закону на Уряд
Російської Федерації в галузі соціальної сфери покладаються наступніповноваження: p>
1. забезпечення проведення єдиної державної соціальної політики, реалізації конституційних прав громадян у галузі соціального забезпечення, сприяння розвитку соціального забезпечення та благодійності; p>
2. вжиття заходів для реалізації трудових прав громадян; p>
3. розробка програм скорочення і ліквідації безробіття та забезпечення реалізації цих програм; p>
4. забезпечення проведення єдиної державної міграційної політики; p>
5. вживання заходів по реалізації прав громадян на охорону здоров'я, із забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя; p>
6. сприяння вирішенню проблем сім'ї, материнства, батьківства та дитинства, прийняття заходів по реалізації молодіжної політики; p>
7. взаємодія з громадськими об'єднаннями та релігійними організаціями; p>
8. розроблення та здійснення заходів з розвитку фізичної культури, спорту і туризму, а також санаторно-курортної сфери. p>
Федеральний закон від 27.11.2002 N 156-Ф "Про об'єднання роботодавців" p>
Прийнято Державною Думою 30 жовтня 2002 p>
Схвалений Радою Федерації 13 листопада 2002 p>
Статтею 2 цього закону визначається право роботодавців настворення об'єднань на добровільній основі, без попередньогодозволу органів державної влади, місцевого самоврядування та іншихорганів з метою представництва законних інтересів та захисту прав своїхчленів у сфері соціально-трудових відносин та пов'язаних з нимиекономічних відносин з професійними спілками, органамидержавної влади та місцевого самоврядування. p>
При цьому, держава сприяє реалізації права роботодавців наоб'єднання (об'єднання роботодавців - форма некомерційноїорганізації, заснована на членстві роботодавців) з метою розвиткусоціального партнерства та проведення узгодженої політики в сферісоціально-трудових відносин. p>
Об'єднання роботодавців можуть створюватися за територіальним
(регіональному, міжрегіональному), галузевому, міжгалузевого,територіально-галузевому ознаками. p>
Загальноросійський об'єднання роботодавців - об'єднання, створенена добровільній основі загальноросійськими галузевими (міжгалузевими),регіональними (міжрегіональними) об'єднаннями роботодавців іздійснює свою діяльність на територіях більше половини суб'єктів
Російської Федерації. P>
Діяльність об'єднань грунтується на наступних принципах: p>
- самостійного визначення цілей, видів і напрямків своєї діяльності; p>
- взаємодії з професійними спілками та органами державної влади у сфері соціально - трудових відносин на основі соціального партнерства. p>
Об'єднання роботодавців здійснюють свою діяльність незалежновід органів державної влади, місцевого самоврядування,професійних спілок та їх об'єднань, політичних партій та іншихгромадських організацій. p>
Члени об'єднання роботодавців мають рівні права на: p>
o участь у формуванні органів управління об'єднання роботодавців; p>
o внесення на розгляд пропозиції, що стосуються питань діяльності об'єднання роботодавців, участь у їх розгляді, а також у прийнятті відповідних рішень; p>
o участь у визначенні змісту і структури укладаються об'єднанням роботодавців угод, що регулюють соціально p>
- трудові відносини і пов'язані з ними економічні відносини; p>
o допомогу від об'єднання в питаннях застосування законодавства, що регулює трудові відносини, розробки локальних нормативних актів, укладання колективних договорів, угод, а також вирішення індивідуальних та колективних трудових спорів; p>
Кількість засновників об'єднання роботодавців визначається
Законом як «не менше двох». Правоздатність об'єднання роботодавців уяк юридичної особи виникає з моменту його державноїреєстрації. p>
Установчими документами об'єднань роботодавців єстатути, що визначають найменування, цілі та завдання об'єднанняроботодавців, місце знаходження, порядок управління, права та обов'язкичленів і інші не суперечать Конституції і законодавству
Російської Федерації положення. Структура, порядок формування іповноваження органів управління об'єднання роботодавців встановлюютьсятак само статутом об'єднання роботодавців. p>
Об'єднання роботодавців має право (за Статтею 13): p>
- формувати узгоджену позицію членів об'єднання з питань регулювання соціально-трудових відносин та відстоювати її у взаєминах з професійними спілками та їх об'єднаннями, органами державної влади та місцевого самоврядування; p>
- відстоювати законні інтереси та захищати права своїх членів у взаєминах з професійними спілками та їх об'єднаннями, органами державної влади та місцевого самоврядування; p>
- виступати з ініціативою проведення колективних переговорів по підготовці, укладанню та зміні угод, брати участь у формуванні та діяльності відповідних комісій з регулювання соціально-трудових відносин, примирних комісіях, трудовому арбітражі з розгляду і вирішення колективних трудових спорів; p>
- вносити в установленому порядку пропозиції про прийняття законів та інших нормативних правових актів, що регулюють соціально-трудові відносини і пов'язані з ними економічні відносини; p>
- інші передбачені статутом об'єднання роботодавців права. p>
Крім цього, об'єднання роботодавців мають рівні зпрофесійними спілками та їх об'єднаннями, органами державноївлади права на паритетне представництво в органах управліннядержавних позабюджетних фондів відповідно до законодавства
Російської Федерації. P>
Рассматрівавемим нами Законом передбачені нижченаведеніобов'язки об'єднань роботодавців: p>
o вести у порядку, встановленому федеральними законами, колективні переговори, укладати на узгоджених умовах угоди з професійними спілками та їх об'єднаннями; p>
o виконувати укладені угоди в частині, що стосується обов'язків об'єднання роботодавців; p>
o надавати своїм членам інформацію про укладені об'єднанням роботодавців угодах і тексти цих угод; p>
o надавати професійним спілкам та їх об'єднанням, органам виконавчої влади та місцевого самоврядування наявну в об'єднання роботодавців інформацію з соціально p>
- трудових питань, необхідну для ведення колективних переговорів, укладання і зміни угод, контролю за їх виконанням; p>
o сприяти виконанню членами об'єднання роботодавців зобов'язань, передбачених угодами, а також колективних договорів, укладених роботодавцями - членами об'єднання роботодавців; p>
o звітувати перед своїми членами про діяльність об'єднання роботодавців у порядку і в строки, які передбачені статутом об'єднання роботодавців; p>
o надавати своїм членам допомогу з питань застосування законодавства, що регулює трудові відносини та інші безпосередньо пов'язані з ними відносини, розробки локальних нормативних актів, що містять норми трудового права, укладання колективних договорів, угод, а також вирішення індивідуальних та колективних трудових спорів. p>
Об'єднання роботодавців несуть відповідальність за порушення абоневиконання укладених ним угод у частині, що стосується зобов'язаньцього об'єднання, проте не несуть відповідальність за зобов'язаннями своїхчленів, у тому числі з їх зобов'язанням, передбаченим угодами,укладеними цим об'єднанням роботодавців. p>
Федеральний закон від 12 січня 1996 р. N 10-ФЗ "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" p>
Прийнятий Державною Думою 8 грудня 1995
Предметом регулювання розглянутого Федерального закону єсуспільні відносини, що виникають у зв'язку з реалізацією громадянамиконституційного права на об'єднання, створенням, діяльністю,реорганізацією, ліквідацією професійних спілок, їх об'єднань,первинних профспілкових організацій. Їм же встановлюються правові основистворення профспілок, їх права та гарантії діяльності, регулюютьсявідносини профспілок з органами державної влади, органами місцевогосамоврядування, роботодавцями, їх об'єднаннями (спілками, асоціаціями),іншими громадськими об'єднаннями, юридичними особами та громадянами. p>
Правом створювати профспілки для захисту своїх інтересів безпопереднього дозволу на свій вибір наділяється кожен, що досягвіку 14 років і який здійснює трудову (професійну) діяльність. p>
Поняття «профспілка» визначається як добровільне громадськеоб'єднання громадян, пов'язаних спільними виробничими, професійнимиінтересами за родом їх діяльності, що створюється з метою представництва ізахисту їхніх соціально-трудових прав та інтересів (Стаття 2). p>
Профспілки мають право: p>
o створювати свої об'єднання (асоціації) за галузевим, територіальним чи іншого що враховує професійну специфіку ознакою;
o співпрацювати з профспілками інших держав, вступати в міжнародні профспілкові та інші об'єднання та організації, укладати з ними договори, угоди. p>
Статтею 5 цього Закону профспілки визнаються незалежними у своїйдіяльності від органів виконавчої влади, місцевого самоврядування,роботодавців, їх об'єднань (спілок, асоціацій), політичних партій іінших громадських об'єднань, їм не підзвітними і не підконтрольними. p>
Розробка та затвердження статутів, положень про первинних профспілковихорганізаціях, організація діяльності, проведення зборів і конференцій,а також інші заходи здійснюються профспілковими органамисамостійно. p>
Правоздатність профспілки, об'єднання (асоціації) профспілок якюридичної особи виникає з моменту їх державної (повідомної)реєстрації. При цьому Міністерство юстиції Російської Федерації та йоготериторіальні органи в суб'єктах Російської Федерації не має праваконтролювати діяльність профспілок або відмовляти їм у реєстрації. p>
Належність або неналежність до профспілок не тягне за собоюбудь-якого обмеження соціально-трудових, політичних та інших прав ісвобод громадян, гарантованих Конституцією України,федеральними законами і законами суб'єктів Російської Федерації. p>
Реорганізація або припинення діяльності профспілки або первинноїпрофспілкової організації здійснюються за рішенням його членів у порядку,що визначається статутом профспілки, а ліквідація профспілки як юридичноїособи - у відповідності з федеральним законом. p>
Глава II розглянутого закону містить положення про правапрофспілок та первинних профспілкових організаціях, а саме: p>
- право виступати з пропозиціями про прийняття відповідними органами державної влади законів та інших нормативних правових актів, що стосуються соціально-трудової сфери; p>
- право захисту своїх членів вільно розпоряджатися своїми здібностями до праці, вибирати рід діяльності і професію; p>
- право узгодження системи оплати праці, форми матеріального заохочення, розмірів тарифних ставок, норм праці, що встановлюються роботодавцями, з відповідними профспілковими органами і подальшого закріплення в колективних договорах, угодах; p>
- право безперешкодно відвідувати організації і робочі місця, де працюють члени відповідних профспілок, для реалізації статутних завдань, та наданих профспілкам прав; p>
- право брати участь у розробці державних програм зайнятості, пропонувати заходи щодо соціального захисту членів профспілок і здійснювати контроль за зайнятістю і дотриманням законодавства в сфері зайнятості; p>
- право на ведення колективних переговорів, укладання угод і колективних договорів від імені працівників у відповідності з федеральним законом; p>
- право участі у врегулюванні колективних трудових спорів; p>
- право на організацію і проведення у відповідності з федеральним законом страйків, зборів, мітингів, вуличних походів, демонстрацій, пікетування та інших колективних дій, використовуючи їх як засіб захисту соціально-трудових прав та інтересів працівників; p>
- право на паритетну участь в управлінні державними фондами соціального страхування, зайнятості, медичного страхування, пенсійним та іншими фондами, що формується за рахунок страхових внесків ; p>
- право безкоштовно і безперешкодно одержувати від роботодавців, їх об'єднань (спілок, асоціацій), органів державної влади та органів місцевого самоврядування інформацію з соціально-трудових питань; p>
- право участі в формуванні соціальних програм, спрямованих на створення умов, що забезпечують гідне життя і вільний розвиток людини, у розробці заходів щодо соціального захисту працівників, розмірів індексації заробітної плати, пенсій, стипендій, допомог та компенсацій. p>
Відносини профспілок з роботодавцями, органами державної владиі місцевого самоврядування будуються на основі соціального партнерства івзаємодії сторін трудових відносин, їх представників, а також наоснові системи колективних договорів та угод. У випадках порушеннязаконодавства про працю профспілки має право звертатися із заявами на захисттрудових прав в органи, що розглядають трудові спори. p>
профспілкових працівників, звільненим від роботи в організаціївнаслідок обрання на виборні посади в профспілкові органи,надається після закінчення терміну їх повноважень колишня посада, апри її відсутності - інша рівноцінна посаду в тій же або за згодоюпрацівника в іншій організації. p>
За порушення законодавства про профспілки посадові особидержавних органів, органів місцевого самоврядування, роботодавці,посадові особи їх об'єднань несуть дисциплінарну, адміністративну,кримінальну відповідальність відповідно до федеральних законів. p>
За невиконання своїх зобов'язань за колективним договором,угодою, організацію та проведення страйку, визнаного судомнезаконної, профспілки та особи, що входять до їх керівні органи, несутьвідповідальність відповідно до федеральних законів. p>
Федеральний закон від 1 травня 1999 р. N 92-ФЗ "Про Російської тристоронньої комісії з регулювання соціально-трудових відносин" p>
Прийнятий Державною Думою 2 квітня 1999 p>
Даним Федеральним законом визначається правова основа формування ідіяльності Російської тристоронньої комісії з регулювання соціально -трудових відносин. p>
Правову основу діяльності Комісії крім зазначеного Законускладають Конституція Російської Федерації, інші федеральні закони,міжнародні договори та інші нормативні правові акти Російської
Федерації. P>
Комісія складається з представників загальноросійських об'єднаньпрофесійних спілок, загальноросійських об'єднань роботодавців,
Уряду Російської Федерації, які утворюють відповіднібоку Комісії. p>
Стаття 2 регламентує нижченаведені принципи формування Комісії: p>
- добровільності участі загальноросійських об'єднань професійних спілок та загальноросійських об'єднань роботодавців у діяльності Комісії; p>
- повноважності сторін ; p>
- самостійності та незалежності кожного загальноросійського об'єднання професійних спілок, кожного загальноросійського об'єднання роботодавців, Уряду Російської Федерації при визначенні персонального складу своїх представників у p>
Комісії. p>
Правом направити одного свого представника до складу відповідноїбоку Комісії має кожне загальноросійське об'єднанняпрофесійних спілок, загальноросійське об'єднання роботодавців,зареєстрована у встановленому порядку. p>
Членами Комісії є представники сторін, кількість яких відкожній із сторін не повинна перевищувати 30 осіб. p>
Спірні питання, що стосуються представництва загальноросійськихоб'єднань професійних спілок та загероссійскіх об'єднаньроботодавців у Комісії, вирішуються на нарадах представниківзазначених об'єднань або в суді. p>
Основними завданнями Комісії є регулювання соціально-трудовихвідносин і узгодження соціально-економічних інтересів сторін. p>
Основними завданнями Комісії є: p>
o ведення колективних переговорів і підготовка проекту генеральної угоди між загальноросійськими об'єднаннями професійних спілок, загальноросійськими об'єднаннями роботодавців та Урядом Російської Федерації (далі - генеральна угода); p>
o сприяння договірного регулювання соціально-трудових відносин на федеральному рівні; p>
o проведення консультацій з питань, пов'язаних з розробкою проектів федеральних законів та інших нормативних правових актів p>
Російської Федерації в галузі соціально-трудових відносин, федеральних програм у сфері праці, зайнятості населення, міграції робочої сили, соціального забезпечення; p>
o узгодження позицій сторін з основних напрямків соціальної політики;
o розгляд за ініціативою сторін питань, що виникли в ході виконання генеральної угоди; p>
o поширення досвіду соціального партнерства, інформування галузевих (міжгалузевих), регіональних та інших комісій з регулювання соціально-трудових відносин про діяльності p>
Комісії; p>
o вивчення міжнародного досвіду, участь у заходах, що проводяться відповідними зарубіжними організаціями в галузі соціально-трудових відносин та соціального партнерства, проведення в рамках Комісії консультацій з питань, пов'язаних з ратифікацією і застосуванням міжнародних трудових норм. p>
Основними правами Комісії є: p>
. право проводити з федеральними органами державної влади в узгодженому з ними порядку консультації з питань, пов'язаних з розробкою та реалізацією соціально-економічної політики; p>
. право розробляти і вносити у федеральні органи державної влади в узгодженому з ними порядку пропозиції про прийняття федеральних законів та інших нормативних правових актів Російської Федерації в галузі соціально-трудових відносин; p>
. право погоджувати інтереси загальноукраїнських об'єднань професійних спілок, об'єднань роботодавців, органів виконавчої влади при розробці та реалізації проекту генеральної угоди; p>
. право здійснювати взаємодію з галузевими, регіональними та іншими комісіями з регулювання соціально-трудових відносин в ході колективних переговорів і підготовки та реалізації проекту генеральної угоди, що регулює соціально-трудові відносини; p>
. право одержувати від федеральних органів виконавчої влади у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку інформацію, необхідну для ведення колективних переговорів і підготовки проекту генеральної угоди, нормативні правові акти, а також проекти федеральних законів у галузі соціально-трудових відносин; p>
. право приймаєте