Білоруський державний університет p>
Юридичний факультет p>
Кафедра цивільного права p>
Курсова робота p>
«Ліквідація як спосіб припинення юридичної особи»
Виконав: студент 2 курсу p>
5 групи відділення p>
«Правознавство» p>
Котухов Ю.Б. p>
Науковий керівник: викладач Авдєєва Т.В. p>
МІНСЬК p>
2004 p>
Зміст p>
Введення ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... .. ... 3
Глава 1.Сущность ліквідації як способу припинення юридичноїособи ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...... 4
Глава 2.Порядок ліквідації юридичної особи ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... .11
Висновки ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... .... ... ... .. 20
Список використаних джерел ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... 21 p>
Введення p>
Юридична особа - це штучний суб'єкт права, суб'єкт права,створений правопорядком. На відміну від фізичної особи, для якоїпоява на світ і відхід з життя - природний процес,створення та припинення діяльності юридичної особи супроводжуєтьсяпевної, встановленої законом процедури. p>
Юридичні особи можуть створюватися на певний термін,припиняючи своє існування, наприклад, по досягненні поставленоїперед ними цілі. Проте, за загальним правилом, юридичні особистворюються без зазначення строку діяльності. На їхню подальшу долювпливає цілий ряд факторів: економічних, політичних,соціальних. Безумовно, не всі суб'єкти господарювання, будучиучасниками цивільного обороту, витримують жорстку конкуренцію вумовах капіталізму. І це нормальний процес. Тому грамотнопроведена ліквідація - це свого роду рішення проблеми збереженнявласності засновників (учасників) юридичної особи. p>
Метою даного дослідження є аналіз національногозаконодавства про ліквідацію юридичних осіб, практики йогозастосування, а також вивчення наукової літератури, присвяченої цьомупитання. Виявлення існуючих проблем, пропозиція по їх вирішенню
- Головні завдання курсової роботи. P>
Питання ліквідації можна розглядати з різних сторін істосовно до великого безлічі об'єктів, але в цьому дослідженніакцент зроблений на ліквідації комерційних юридичних осіб, оскількизазначені суб'єкти господарювання складають найбільш значнучастина серед усіх учасників цивільного обороту. p>
В цілому, слід зазначити, що ліквідація юридичної особиістотно зачіпає інтереси, як держави, так і кредиторівліквідованого суб'єкта господарювання. В даний час в
Республіці Білорусь можна спостерігати природний відхід з ринкубагатьох юридичних осіб (що обумовлено, як правило, економічноїкон'юнктурою) і активізувався процес перереєстрації. Зазначеніфакти свідчать про актуальність питання про порядок ліквідаціїюридичних осіб. p>
Глава 1. p>
Сутність ліквідації як способу припинення юридичної особи. p>
Ліквідація є способом припинення юридичної особи, увнаслідок якої настає його своєрідна «смерть». Узаконодавстві Республіки Білорусь не дано чіткого визначеннязгаданого поняття. Стаття 57 Цивільного кодексу (ГК) лишевказує на правові наслідки ліквідації для юридичної особи:
«Ліквідація юридичної особи тягне за собою припинення його діяльностібез переходу прав і обов'язків у порядку правонаступництва до інших осіб, якщо інше не передбачено законодавчими актами »[1]. Такий перехід прав та обов'язків що ліквідується юридичної особипередбачається, наприклад, Правилами накопичення почасових платежів ліквідованих підприємств у зв'язку із заподіянням каліцтва, іншимушкодженням здоров'я або смертю працівника, затвердженими
Постановою Ради Міністрів від 04.11.1992 № 664. Пункт 9зазначених Правил визначає, що при недостатності коштів уліквідованої юридичної особи для накопичення почасовихплатежів у повному обсязі тягар витрат покладається на власника цього підприємства у випадках, передбачених законодавчими актами або установчими документами, а при недостатності коштів уостаннього або їх відсутності - на Пенсійний фонд [13]. p>
Правилами розміщення банками Республіки Білорусь грошових коштів у формі кредиту, затверджених Постановою Правління Національного банку РБ від 24.05.2001 № 116, передбачено також приватнеправонаступництво в частині погашення заборгованості ліквідується
(ліквідованого) юридичної особи перед банком за кредитом інарахованими відсотками. Пункт 29 визначає: «Заборгованість за кредитомі нарахованими відсотками ліквідується (ліквідованого) або нещо пройшов у встановленому порядку перереєстрацію, або довгостроково
(більше 1 року) не здійснює господарську діяльністьюридичної особи може бути погашений будь-якими юридичними тафізичними особами як безготівковим, так і готівкою вбілоруських рублях і (або) в іноземній валюті »[17]. p>
Російський законодавець дещо по-іншому регулює питанняліквідації юридичних осіб, закріплюючи у статті 61 ГК РФ, що
«Ліквідація юридичної особи тягне його припинення без переходуправ і обов'язків у порядку правонаступництва до інших осіб »[2]. Тобто стосовно прав і обов'язків ліквідованого суб'єктагосподарювання російський кодекс встановлює відсутність можливостіїх переходу в порядку правонаступництва. Тому на практиці існують певні труднощі, пов'язані з питанням про виплати повідшкодування шкоди, заподіяної працівникам каліцтвом, професійнимзахворюванням або іншим ушкодженням здоров'я при виконанні нимитрудових обов'язків у випадках ліквідації підприємства безкапіталізації платежів у відшкодування шкоди. Проблема полягає в тому,що останнім часом мають місце випадки прийняття судами рішеньпро покладання на органи Фонду соціального страхування РФ подібнихвиплат, що, безумовно, суперечить Цивільному кодексі України. У Листі Фондусоціального страхування від 30.11.1995 № 05-454 зазначено на наведене правове невідповідність. Доводи Фонду були визнані обгрунтованими,що й отримав своє закріплення в рішенні Заступника Голови
Уряду Ярова Ю.Ф. від 27.12.1995 [18]. Незважаючи на це, не можнавважати, що проблема отримала свій дозвіл. p>
Таким чином, білоруський законодавець, вказавши в статті 57 ГК РБ на можливість правонаступництва при ліквідації юридичної особи, тимсамим забезпечив певну правовий захист інтересів третіх осіб,торкається при припинення суб'єкта господарювання (наприклад, його працівників). p>
Ліквідація юридичної особи може проводитися за різнимипідставах, відповідно до яких виділяють два її різновиди
- Добровільну і примусову. Добровільно ліквідація здійснюєтьсяза рішенням засновників (учасників) юридичної особи або їїоргану, уповноваженого на те установчими документами. У підпункті
1 пункту 2 статті 57 ГК РБ закріплено: «Юридична особа може бути ліквідовано за рішенням його засновників (учасників) або органуюридичної особи, уповноваженого на те установчими документами, у тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який створеноюридична особа, досягненням мети, заради якої вона створена, абовизнанням судом недійсною реєстрації юридичної особи взв'язку з допущеними при його створенні порушеннями законодавства,які носять непереборний характер »[1]. При добровільної ліквідаціїініціаторами припинення того чи іншого суб'єкта господарюваннявиступають його засновники (учасники). Тому вважаю не цілкомлогічним, обгрунтованим включення до списку підстав для подібноїліквідації визнання судом недійсною реєстрації юридичноїособи. Рішення про припинення юридичної особи за цим пунктоммає вимушений характер, отже, можна виділити третій видліквідації - вимушену ліквідацію. p>
Примусова ліквідація допускається за рішенням суду або іншихорганів, у випадках передбачених законодавчими актами. УВідповідно до ГК РБ (пп.2 п.2 ст.57), суд може прийняти рішення проліквідації юридичної особи у випадках:
- Неприйняття рішення про ліквідацію при закінченні строку, на якийстворено юридичну особу, при досягненні мети, заради якої воностворено!
- Здійснення діяльності без належного дозволу (ліцензії), або діяльності, забороненої законодавством, або з іншиминеодноразовими або грубими порушеннями законодавства, або присистематичному здійсненні діяльності, що суперечить статутнимцілям юридичної особи, або визнанням судом недійсноюреєстрацію юридичної особи у зв'язку з допущеними при йогостворення порушеннями законодавства, а також в інших випадках,передбачених законодавством [1]. p>
Частина 2 підпункту 3 статті 57 ЦК, таким чином, міститьодночасно кілька підстав для ліквідації юридичної особи, з яких найбільш складними для практичного застосування єздійснення діяльності без ліцензії та здійснення діяльностіз неодноразовими або грубими порушеннями законодавства. Проблемаполягає в тому, чи є анулювання ліцензії юридичної особина здійснення певної діяльності (наприклад, виробництвовибухових речовин, лікарських препаратів і так далі) підставоюдля його ліквідації, чи є підстави для ліквідації в разі,коли юридична особа здійснює кілька видів діяльності таліцензія на один з них анульована, як вчинити суду вситуації, коли юридична особа у своїй діяльності допускаєнеодноразові або грубі порушення закону, інших нормативно-правовихактів, проте є єдиним торговим підприємством унаселеному пункті і його ліквідація може викликати негативнінаслідки для проживаючих там громадян. Законодавством ціпитання не врегульовані, їх вирішення - це питання судовоїпрактики. p>
Положенням про державну реєстрацію та ліквідації (припинення діяльності) суб'єктів господарювання, затвердженим Декретом
Президента РБ від 16.03.1999 № 11 «Про впорядкування державноїреєстрації та ліквідації (припинення діяльності) суб'єктівгосподарювання »в редакції Декрету Президента РБ від 16.11.2000 № 22,доповнено перелік підстав ліквідації юридичної особи, зазначений у
ГК, стосовно до комерційних організацій. Згідно з пунктом 41.2
Положення, комерційна організація може бути ліквідована зарішенням господарського суду, крім підстав, передбачених ЦК, занаступних підстав:
- Приховування (заниження) прибутку (доходів) та інших об'єктівоподаткування протягом 12 місяців поспіль. p>
Під приховуванням слід розуміти умисне або ненавмиснезменшення прибутку (доходу) або іншого об'єкта оподаткування урезультаті неправильного відображення в розрахунках, бухгалтерський облік,звітності, балансі: витрат, що відносяться на собівартість продукції (робіт,послуг) і витрати обігу; отриманої виручки і валових доходівяк по основній діяльності, так і по заходах, за якимидоходи обкладаються податком на доходи; вартості та обсягів іншихоб'єктів оподаткування, а також у результаті інших порушень уведенні бухгалтерського обліку. Зниження сума прибутку, що розраховуєтьсядля обчислення податку на прибуток, тільки через завищення пільг зрозрахунками розглядається як приховування, заниження іншого об'єктаоподаткування.
- Наявність збитків за підсумками другого і подальших фінансових роківі ненаправлення комерційною організацією, за виняткомсільськогосподарського виробничого кооперативу, протягом 3місяців після закінчення фінансового року реєструє та податковогоорганам повідомлень про причини виникнення збитків;
- Наявність заборгованості по платежах до бюджету і державніцільові бюджетні та позабюджетні фонди понад 6 місяців підряд змоменту утворення заборгованості комерційної організації, завинятком сільськогосподарського виробничого кооперативу;
- Зменшення вартості чистих активів комерційної організації зрезультатами другого і кожного наступного фінансового року нижчевстановленого законодавством мінімального розміру статутногофонду [10]. p>
Постанова Ради Міністрів від 22.11.1999 № 1825 «Про нормативне регулювання поняття« чисті активи »вказує, що чисті активи --це величина, яка визначається шляхом вирахування із суми активівюридичної особи, що приймаються до розрахунку, суми його пасивів,що приймаються до розрахунку. p>
Активи, що приймаються до розрахунку, - це грошове або негрошовемайно юридичної особи, до складу якого включаються забалансової вартості: основні засоби; нематеріальні активи;незавершене будівництво; довгострокові і короткострокові фінансовівкладення, за винятком балансової вартості власних акцій,викуплених у акціонерів; запаси; дебіторська заборгованість, завинятком заборгованості учасників (засновників) за їх внесками достатутний фонд (капітал); інші активи. p>
Пасиви, що приймаються до розрахунку, - це зобов'язання юридичноїособи, до складу яких включаються: цільові фінансування танадходження; позикові кошти; кредиторська заборгованість; розрахунки подивіденди; доходи майбутніх періодів; резерви майбутніх витрат іплатежів; інші пасиви [12]. p>
Винести рішення про ліквідацію вправі відповіднийреєструючий орган у випадках:
- Порушення термінів реєстрації акцій, встановлених законодавством. P>
Так, пункт 26 Положення про порядок емісії, реєстрації тарозміщення цінних паперів на території Республіки Білорусь,затвердженого Постановою Державного комітету з ціннихпаперів від 27.06.2000 № 12-П, передбачає, що новостворенеакціонерне товариство повинно надати документи, необхідні дляреєстрації акцій в Державний комітет з цінних паперів впротягом одного місяця з моменту державної реєстрації, аспільне підприємство і акціонерне товариство, зареєстровані ввільній економічній зоні, - протягом одного місяця з дняотримання свідоцтва про повну формуванні статутного фонду. Призбільшення статутного фонду шляхом додаткового випуску акційдокументи для їх реєстрації подаються у вказаний комітет упротягом одного місяця з дня державної реєстрації внесенихзмін до установчих документів. Такий же термін (1 місяць з моменту реєстрації) встановлений і для відкритих акціонерних товариств,що створюються в процесі роздержавлення і приватизації [15].
- Порушення строків та порядку формування мінімального розмірустатутного фонду, передбаченого відповідно до законодавства. p>
Згідно з пунктом 42.4 Положення про державну реєстрацію таліквідації (припинення діяльності) суб'єктів господарювання,затвердженого Декретом Президента від 16.03.1999 № 11, на моментздійснення державної реєстрації статутний фонд: p>
- банків, небанківських кредитно-фінансових організацій, акціонерних товариств, унітарних підприємств, заснованих на праві господарського відання, за винятком унітарних підприємств терміни формування мінімального розміру статутного фонду яких встановлюється p>
Урядом, - має бути сформований повністю; p>
- повних і командитних товариств, товариств з обмеженою відповідальністю, товариств з додатковою відповідальністю - повинен бути внесений не менш ніж на половину; p>
- виробничих кооперативів (у тому числі сільськогосподарських виробничих кооперативів), селянських (фермерських) господарств - повинен бути внесений не менш ніж на 10%.
Частина статутного фонду зазначених юридичних осіб повиннабути внесена протягом року з дня державної реєстрації [10]. p>
Контроль за формуванням статутного фонду здійснюють інспекції
Державного податкового комітету.
- Нездійснення передбаченої установчими документамипідприємницької діяльності протягом 6 місяців підряд іненаправлення комерційною організацією реєструє та податковогоорганам повідомлень про причини нездійснення такої діяльності [10]. p>
Реєструючий орган також має право винести рішення про ліквідаціююридичної особи, якщо є відповідні підстави, зазначені в пункті 41.3 Положення про державну реєстрацію таліквідації (припинення діяльності) суб'єктів господарювання,затвердженого Декретом Президента РБ № 11: p>
. порушення строків та порядку формування мінімального розміру статутного фонду, передбаченого відповідно до законодавств?? м; p>
. нездійснення підприємницької діяльності протягом 6 місяців підряд і ненаправлення комерційною організацією податковому органу повідомлення про причини нездійснення такої діяльності; p>
. перешкода власником майна приватного унітарного підприємства, місцезнаходженням якого є житлове приміщення, проведення відповідних перевірок уповноваженими органами. p>
За наявності зазначених вище підстав подання про ліквідаціюреєструючого органу (а щодо організацій з іноземнимиінвестиціями - заява до господарського суду) можуть направляти органи:
Комітету державного контролю; Державного податковогокомітету; Державного комітету фінансових розслідувань - і іншіуповноважені органи (прокуратури, внутрішніх справ, Міністерствастатистики та аналізу, Комітету державної безпеки) [10]. p>
Реєструючий орган зобов'язаний погоджувати ліквідацію комерційнихорганізацій, акції (частки) якої перебувають у державнійвласності, з республіканським органом державного управлінняабо місцевим виконавчим і розпорядчим органом, уповноваженимуправляти відповідним державним майном [10]. p>
Примітно, що російський законодавець дещо по-іншомурегулює питання ліквідації юридичної особи. Зокрема, ГК РФу статті 61 чітко визначає, що «юридична особа може бутиліквідовано: p>
. за рішенням його засновників (учасників) або органу юридичної особи, уповноваженого на те установчими документами, у тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який створено юридичну особу, з досягненням мети, заради якої вона створена; p>
. за рішенням суду у разі допущених при його створенні грубих порушень закону, якщо ці порушення носять непереборний характер, або здійснення діяльності, забороненої законом, або з іншими порушеннями закону або інших правових актів, або при систематичному здійсненні громадського або релігійною організацією (об'єднанням), благодійним або іншим фондом діяльності, що суперечить його статутним цілям, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом »[2].
Таким чином, у російському законодавстві відсутня можливістьліквідації юридичної особи за рішенням реєструючого органу.
Складно визначити, який з підходів - білоруська чи російська --більш обгрунтований. Думаю, кожен із законодавців зробив свій вибір,виходячи з цілого ряду причин. Справа в тому, що в РФ справи проліквідації юридичних осіб розглядаються переважноарбітражними судами. У РБ такі справи підсудні господарським судам,які на сьогоднішній день знаходяться у важкому становищі з огляду навеличезної кількості справ, що підлягають розгляду. Тому, встановившиможливість прийняття рішення про ліквідацію юридичної особи збоку реєструючого органу, білоруський законодавець тим самимзнизив навантаження на господарські суди. p>
Слід зазначити, що існують деякі особливостіліквідації некомерційних організацій, хоча в цілому ліквідація даних юридичних осіб здійснюється за загальними правилами, встановленимизаконодавством. Пункт 4 статті 57 ГК говорить: «Юридична особа,будучи комерційною організацією або чинне у форміспоживчого кооперативу, благодійного чи іншого фонду,ліквідується також у відповідності зі статтею 61 цього Кодексувнаслідок визнання його економічно неспроможним (банкрутом) »[1].
Тобто некомерційна організація припиняє свою діяльність нетільки на підставах, викладених у пункті 2 цієї статті, але дляцієї категорії учасників цивільного обороту пункт 4передбачає додаткову підставу ліквідації. Крім того, рядінших норм ГК також містить додаткові підстави припиненняданих юридичних осіб, але вже конкретизуючи безпосередньо длякожної окремої організаційно-правової форми. Так, Кодекс вказуєна наступні форми некомерційних юридичних осіб: споживчікооперативи, громадські організації, релігійні організації,благодійні та інші фонди, установи, асоціації та спілки (пункт
3 статті 46 дозволяє створення некомерційної організації і вінших формах, передбачених законодавством, тому вже діють творчі спілки, товариства власників житлових приміщень) [1]. p>
Споживчі кооперативи ліквідуються за загальними правилами проліквідації юридичних осіб, зазначених у статті 57 ЦК, а також усудовому порядку на вимогу кредиторів (пункт 4 статті 116) [1]. p>
Громадські організації можуть бути ліквідовані за рішенням їхвищих органів і за рішенням суду за вчинення об'єднаннямдій, зазначених у статті 3 Закону РБ "Про громадськіоб'єднаннях »від 04.10.1994 № 3254-XII (повалення або примусовезміну конституційного ладу, порушення цілісності та безпеки держави, пропаганда війни, насильства, розпалювання національної,релігійної та расової ворожнечі, надання негативного впливу нафізичне і психічне здоров'я громадян), в разі повторногопротягом року вчинення дій, за які було винесенописьмове попередження і якщо при реєстрації громадськогооб'єднання з боку його засновників були порушені вимогизгаданого вище Закону "Про громадські об'єднання» та інших актівзаконодавства [7]. p>
Політичні партії, відповідно до статті 35 Закону РБ «Прополітичні партії »від 05.10.1994 № 3266-XII, припиняють своюдіяльність за рішенням вищих органів, а також за рішенням
Верховного Суду РБ за діяльність, що має за мету змінуконституційного ладу, або за ведення пропаганди війни, національноїворожнечі, релігійної та расової ворожнечі або повторного протягом рокувчинення дій, за які було винесено письмовепопередження. Крім того, Верховний Суд має право винести рішення проліквідації за порушення законодавства про масові заходи увипадках, прямо передбачених законодавчими актами Республіки
Білорусь [8]. P>
Діяльність релігійних організацій може бути припинена заїх ліквідації у відповідності з їх власними установами.
Рішення про ліквідацію подібних юридичних осіб виноситься судом уразі повторного протягом року порушення законодавства РБ,здійснення діяльності, що суперечить статуту релігійноїорганізації, або спрямованої проти суверенітету РБ, конституційноголаду і громадянської злагоди, пропаганди війни, соціальної,національної, релігійної, расової ворожнечі або ворожнечі, приниженнянаціональної честі та гідності, здійснення діяльності,пов'язаної з порушенням прав, свобод і законних інтересів громадян,а також перешкоджає виконанню громадянами їх державних,громадських, сімейних обов'язків або що завдає шкоди їх здоров'юі моральності (стаття 18 Закону РБ «Про свободу совісті тарелігійні організації »від 17.12.1992 № 2054-XII) [5]. p>
Фонд може бути ліквідований тільки судом за заявоюзацікавлених осіб з підстав, передбачених пунктом 2 статті
119 ГК: p>
. якщо майна фонду недостатньо для здійснення його цілей і вірогідність отримання необхідного майна неможлива; p>
. якщо завдання фонду не можуть бути досягнуті, а необхідні зміни цілей фонду не можуть бути зроблені; p>
. в разі ухилення фонду в його діяльності від цілей, передбачених статутом; p>
. в інших випадках, передбачених законодавством [1]. p>
Слід зазначити, що в Республіці Білорусь діютьдержавні позабюджетні фонди. Відповідно до статті 37 Закону РБ «Пробюджетній системі Республіки Білорусь та державних позабюджетнихфонди »від 04.06.1993 № 2347-XII, ці фонди є складовоючастиною державних коштів і являють собою сукупністьфінансових ресурсів, що використовуються за цільовим призначенням. Саметому їх ліквідація здійснюється за рішенням Президента РБ ввстановленому ним порядку [6]. p>
У нашій державі діють і бюджетні фонди, законодавство про які не узгоджується з викладеними вище правилами статті 119
ГК. Прикладом можуть служити бюджетні фонди охорони природи в РБ. Їхдіяльність регулюється Положенням про порядок формування тавикористання коштів бюджетних фондів охорони природи в РБ на 1998р., затвердженим Постановою Ради Міністрів РБ від 02.04.1998
№ 30. P>
Установа може бути ліквідовано за загальними правилами ліквідації юридичних осіб, але воно не може бути оголошено банкрутом,оскільки субсидіарну відповідальність за його зобов'язаннями несевласник майна установи. Це випливає з аналізу статті 120
ГК [1]. P>
Ліквідація асоціацій і союзів також здійснюється за загальнимиправилами ліквідації юридичних осіб, але асоціація (союз) не можебути визнана банкрутом, тому що за її зобов'язаннями субсидіарнувідповідальність несуть її члени (стаття 123 ЦК) [1]. p>
Є особливості припинення діяльності споживчихспілок. Вони ліквідуються за рішенням їх вищих органів за згодоювідповідного виконавчого і розпорядчого органу (у разіліквідації республіканського союзу - за згодою Уряду РБ), атакож на підставах, передбачених законодавством РБ (пункт 55
Положення про споживчої кооперації в Республіці Білорусь,затвердженого Декретом Президента РБ від 20.08.1999 № 32) [26]. p>
Загальним для всіх випадків ліквідації незалежно від підстав їїпроведення є створення ліквідаційної комісії, призначенняліквідатора органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичноїособи. Фактично саме з цього моменту і починається безпосередньо зазначений процес, тому що можна говорити про те, що створенняліквідаційної комісії або призначення ліквідатора (суть ідентичніпоняття) - це втілене, реалізоване рішення про ліквідаціююридичної особи. p>
Глава 2. p>
Порядок ліквідації юридичних осіб. p>
Ліквідація як спосіб припинення юридичної особи становитьсобою досить складну процедуру, порядок проведення якої можнапредставити наступною схемою. Виходячи зі статті 59 ЦК, етапамиліквідації є: p>
1. виявлення кредиторів ліквідується юридичної особи; p>
2. складання проміжного ліквідаційного балансу; p>
3. продаж майна підприємства, що ліквідується юридичної особи; p>
4. виплата грошових сум кредиторам; p>
5. складання ліквідаційного балансу. p>
Рішення про ліквідацію юридичної особи може бути прийнято йогозасновниками (учасниками) або його органом, уповноваженим на теустановчими документами, а також судом та реєструючим органом.
Ті ж суб'єкти, які прийняли рішення про ліквідацію, призначаютьліквідаційну комісію (ліквідатора) і встановлюють відповідно до законодавства порядок і строки ліквідації. p>
Якщо таке рішення приймається засновниками (учасниками)юридичної особи або органом, уповноваженим на те установчимидокументами, воно знаходить своє відображення в протоколі засіданняколегіального органу або органу, що діє на основієдиноначальності. У даному випадку ліквідаційна комісія формуєтьсязгідно з їх встановлення. Пропозиції щодо персонального складуліквідаційної комісії, погоджені з відповідними органами таособами, які направляються (передаються) до господарського суду сторонами посправі або однієї з них. При відсутності пропозицій персонально попредставникам державних органів господарський суд вправівказати в рішенні на необхідність включення представників цихорганів до складу ліквідаційної комісії та зобов'язати відповідніоргани визначити конкретних осіб для роботи в ній [14].
При ухваленні рішення про ліквідацію господарським судом саме судформує ліквідаційну комісію. У Листі Вищого Господарського
Суду РБ від 01.07.1999 № 03-24/1207 роз'яснюється, що здійснюючиосвіта ліквідаційної комісії, суди можуть попередньообговорювати з зацікавленими сторонами її оптимальний склад [19].
Згідно з Постановою Пленуму ВГС РБ від 22.06.2000 № 9 «Про порядок призначення господарськими судами ліквідаційних комісій, які керують,ліквідаторів і їх діяльності при ліквідації юридичної особи », вперсональний склад ліквідаційної комісії можуть входитипредставники: p>
. органу, який проводив державну реєстрацію юридичної особи; p>
. податкового органу; p>
. митного органу; p>
. державного контролюючого органу, якщо за результатами його перевірки виявлено підстави для ліквідації юридичної особи; p>
. органу соціального захисту населення; p>
. управлінь по зайнятості комітетів з праці облвиконкомів і p>
Мінського міського виконкому або районних, міських, регіональних центрів зайнятості; p>
. місцевої адміністрації; p>
. кредиторів; p>
. власника, учасників, засновників юридичної особи; p>
. органів і (або) трудового колективу юридичної особи, а також керівник юридичної особи [14].
Включення до складу ліквідаційної комісії представників місцевоїадміністрації чи представників інших органів, зазначених у переліку,є правом суду, який розглядає справу, і яких-небудь обмеженьз формування складу ліквідаційної комісії чиннимзаконодавством не передбачено. У той же час, ВГС РБ звертаєувагу на те, що при призначенні складу ліквідаційної комісіїгосподарські суди повинні виходити з конкретних обставин справиі враховувати інші завдання, покладені на державні органичинним законодавством [21]. Очевидно, саме тому ВГСрекомендує не включати представників Міністерства закордонних справта інших міністерств до складу ліквідаційних комісій [20]. Крімтого, згідно зі статтею 17 ГПК РБ, судові акти, що набрали законноїсили, у тому числі і про включення представників відповіднихорганів у ліквідаційну комісію, підлягають неухильномувиконання на всій території РБ. У випадку, коли виникаєнеобхідність зміни складу ліквідаційної комісії (включеннядодаткових членів, їх заміна, виключення зі складу і такдалі), вони повинні проводитися, той самий суд, який прийняврішення про її створення, а також наглядовою інстанцією за умови,що справа переглядається в порядку нагляду [14]. У кожній окремій ситуації зацікавлені органи мають право звернутися до суду, який прийняврішення, з клопотанням про заміну (виключення з комісії) йогопредставників [19]. p>
Якщо рішення про ліквідацію приймається реєструючим органом, то останній в десятиденний термін створює ліквідаційну комісію,призначає її голови або ліквідатора, а також встановлюєпорядок і строки ліквідації відповідно до законодавства (пункт
54 Положення про державну реєстрацію та ліквідації (припиненнядіяльності) суб'єктів господарювання, затвердженого Декретом
Президента РБ № 11). До складу ліквідаційної комісії, що створюєтьсяреєструючим органом, можуть входити один із засновників (учасників),керівник ліквідованої комерційної організації, представникиреєструє та уповноважених органів. До роботи комісії надоговірних умовах можуть залучатися аудитори, економісти, юристи.
Члени ліквідаційної комісії призначаються рішенням реєструючогооргану [10]. p>
Стаття 58 ГК встановлює: «З моменту призначення ліквідаційноїкомісії до неї переходять повноваження з управління справамиюридичної особи »[1]. З іншого боку, Положення про державнуреєстрації та ліквідації (припинення діяльності) суб'єктівгосподарювання, затверджене Декретом Президента РБ № 11,передбачає, що з моменту створення ліквідаційної комісіїповноваження переходять до керівника цієї комісії, яка вирішуєвсі питання по ліквідації організації в межах повноважень,наданих законодавством [10]. Таким чином, виникає питання:яка природа і обсяг повноважень, що переходять до ліквідаційноїкомісії? Слід з'ясувати, повноваження комісії - це повноваженнякерівника або повноваження з управління справами юридичної особи. p>
Спочатку спробуємо розібратися, в чому суть поняття «управліннясправами юридичної особи ». p>
Стаття 68 ГК встановлює, що управління діяльністю повноготовариства здійснюється за спільною згодою всіх його учасників.
Порядок управління і ведення справ командитного товариства йогоповними товаришами встановлюється відповідно до законодавства про повне товариство. Основним принципом управління в господарських товариствах є зосередження всієї повноти управління вруках навчаючи?? тника цих товариств і одностайність при прийняттірішення [1]. p>
Що стосується господарських товариств (АТ, ТОВ, ТДВ), виробничихкооперативів, то законодавство визначає не тільки структуруорганів управління, а й виняткову компетенцію вищого органууправління. Питання, що становлять виняткову компетенцію останнього,не можуть бути передані для вирішення в інші органи управління. p>
Відносно унітарних підприємств (УП) ЦК встановлює наступнеправило: визначається орган УП - керівник, який призначається власником майна або уповноваженим власником органом і йомупідзвітний. Компетенція керівника будується за залишковим принципом
[1]. P>
Як бачимо, у всіх названих випадках законодавець, конструюючимодель управління діяльністю комерційних організацій, не вдається до використання терміна «управління справами юридичної особи», аоперує іншими поняттями. Але стаття 59 ЦК містить певнийперелік дій, які, гадаю, і є «управлінням справами»ліквідується комерційної організації. p>
У пункті 6 Постанови Пленуму ВГС РБ від 22.06.2000 № 9 «Пропорядку призначення господарськими судами ліквідаційних комісій,управляючих, ліквідаторів і їх діяльності при ліквідаціїюридичної особи »говориться, що« з моменту створення ліквідаційноїкомісії з ліквідації юридичної особи власник його майнане може здійснювати свої права з управління цією юридичноюособою ні безпосередньо, ні через уповноважені ним органи,оскільки повноваження з управління справами відповідногоюридичної особи переходять до ліквідаційної комісії, підзвітною і підконтрольною господарського суду, яким вона призначена »(правда,це роз'яснення стосується тільки ліквідаційних комісій,призначаються господарськими судами, проте для предмета данихміркувань ця обставина не є визначальним) [14].
Отже, «управління справами юридичної особи», що здійснюєтьсяліквідаційною комісією, передбачає наявність у неї правомочностей щодовирішення всіх питань, що виникають в процесі ліквідації юридичної особи, за винятком затвердження проміжного ліквідаційногобалансу та ліквідаційного балансу. p>
Звернемося до Положення про державну реєстрацію таліквідації (припинення діяльності) суб'єктів господарювання,затвердженим Декретом Президента РБ № 11 в редакції Декрету
Президента РБ № 22. Аналіз його пунктів дозволяє зробити висновок, щопри ліквідації юридичної особи за рішенням реєструючого органунеобхідно керуватися нормами Положення, а не ЦК. Згіднопунктам 55 і 58 зазначеного Положення, з моменту створенняліквідаційної комісії повноваження керівника комерційноїорганізації переходять до ліквідаційної комісії, яка вирішує всепитання з ліквідації даної організації в межах повноважень,встановлених законодавством [10]. У силу розділення в комерційної організації повноважень з управління за рівнями управління, тількиповноважень керів