ПЕРЕЛІК ДИСЦИПЛІН:
  • Адміністративне право
  • Арбітражний процес
  • Архітектура
  • Астрологія
  • Астрономія
  • Банківська справа
  • Безпека життєдіяльності
  • Біографії
  • Біологія
  • Біологія і хімія
  • Ботаніка та сільське гос-во
  • Бухгалтерський облік і аудит
  • Валютні відносини
  • Ветеринарія
  • Військова кафедра
  • Географія
  • Геодезія
  • Геологія
  • Етика
  • Держава і право
  • Цивільне право і процес
  • Діловодство
  • Гроші та кредит
  • Природничі науки
  • Журналістика
  • Екологія
  • Видавнича справа та поліграфія
  • Інвестиції
  • Іноземна мова
  • Інформатика
  • Інформатика, програмування
  • Юрист по наследству
  • Історичні особистості
  • Історія
  • Історія техніки
  • Кибернетика
  • Комунікації і зв'язок
  • Комп'ютерні науки
  • Косметологія
  • Короткий зміст творів
  • Криміналістика
  • Кримінологія
  • Криптология
  • Кулінарія
  • Культура і мистецтво
  • Культурологія
  • Російська література
  • Література і російська мова
  • Логіка
  • Логістика
  • Маркетинг
  • Математика
  • Медицина, здоров'я
  • Медичні науки
  • Міжнародне публічне право
  • Міжнародне приватне право
  • Міжнародні відносини
  • Менеджмент
  • Металургія
  • Москвоведение
  • Мовознавство
  • Музика
  • Муніципальне право
  • Податки, оподаткування
  •  
    Бесплатные рефераты
     

     

     

     

     

     

         
     
    унітарні підприємства
         

     

    Цивільне право і процес
    Зміст.

    Введення.
    Глава 1. Правова природа державного унітарного підприємства.
    1.1. Еволюція законодавства про державні унітарних підприємствах.
    1.2. Поняття та ознаки державного унітарного підприємства.
    1.3. Державна власність як основа виникнення унітарного підприємства.
    Глава 2. Види державних унітарних підприємств.
    2.1. Державне унітарне підприємство на праві господарського відання.
    2.2. Федеральне казенне підприємство.
    2.3 Управління державним унітарним підприємством.
    Висновок.
    Список літератури.

     
    Введення.

    В даний час російське держава поставлено перед необхідністю розв'язання нових проблем економічного країни. Це означає пошук джерел внутрішніх резервів, і підвищення ефективності роботи традиційних галузей державного сектора, зміцнення довіри партнерів. Включення економіки РФ у світовий комерційний оборот і вирішення завдань перебудови економіки може мати практичне для інших країн, які стоять перед аналогічними проблемами. Це дозволить виявити конкретні результати економічних реформ і правового регулювання економічних відносин, учасниками яких виступають державні унітарні підприємства, що є активними суб'єктами підприємницької діяльності, що відображають одночасно як приватні, так і публічні інтереси держави. Тому концепції створення ефективного правового положення підприємств як невід'ємного інституту економічної стабілізації в Російській Федерації, є актуальним завданням.
    Конституція Російської Федерації 1993 року, закріпила положення про визнання і захист приватної, державної, муніципальної та форм власності. Гарантується єдність економічного простору, свобода економічної діяльності. Саме таке твердження нових цивільно-правових інститутів, правове та організаційне закріплення відносин з управління власністю свідчать про відродження і розвитку демократичної основи Росії.
    Необхідність теоретичного дослідження правового становища державних унітарних підприємств зумовлюється кількома причинами.
    По-перше, державні унітарні підприємства займають міцне місце в економічній структурі держави і забезпечують її потреби в найбільш значущої продукції, що має стратегічний і національний характер. Проте, багато теоретичні та практичні питання правового положення державних унітарних підприємств знаходяться в даний час поза увагою законодавця. Тут доречно зазначити, що економічна ефективність властива не тільки російським державним підприємствам. Про неї давно говорять і пишуть в інших країнах світу. Таким чином, дана проблема носить загальний характер і заслуговує пильної дослідження як економістів, так і юристів
    По-друге, державне унітарне підприємство, власником майна якого є держава в особі Російської Федерації і суб'єктів Федерації, вступає не тільки в цивільно-правові, а й адміністративно-правові, державно-правові та трудові відносини. Тому необхідно теоретичне і практичне осмислення правового положення державного унітарного підприємства, що має комплексний правовий статус і діє на основі положень не лише цивільного права, а й інших галузей права, яких недостатньо або не пов'язані між собою, а також часом суперечать один одному.
    Зазначене вище обумовлює актуальність теми дослідження у зв'язку з науковим осмисленням правового становища державних унітарних підприємств.
    Проведене дослідження дозволило сформулювати та обгрунтувати наступні основні положення і висновки, що виносяться автором на захист:
    1. розроблені теоретичні основи правового положення державних унітарних підприємств на основі різних галузей
    2. показано поєднання публічно-правових та приватно-правових в регулюванні правового положення унітарних підприємств, що дозволило дати дати характеристику держави як суб'єкта не лише публічного, а й приватного права, а державного унітарного підприємства як виразника публічно-правових та приватно-правових інтересів.



    Глава 1. Правова природа державного унітарного підприємства.

    1.1. Еволюція законодавства про державні унітарних підприємствах.

    Унітарним підприємством визнається комерційна організація, не наділена правом власності на майно, закріплене за нею власником. У формі унітарних підприємств можуть бути створені тільки державні та муніципальні підприємства. Майно унітарного підприємства належить на праві власності Російської Федерації, суб'єкта Російської Федерації або муніципального утворення.
    З січня 1995 основи правового положення унітарних підприємств визначаються ГК РФ. Пунктом 6 ст. 6 ФЗ від 30.11.1994 р. «Про введення в дію частини першої Цивільного кодексу Російської Федерації» (СЗ РФ, 1994, № 32, ст. 3302; 2001, № 17, ст. 1644) було встановлено, що до створених до офіційного опублікування частини першої ГК РФ державним і муніципальним підприємствам, заснованим на праві повного господарського відання, а також федеральним казенним підприємствам застосовуються відповідно норми ГК РФ про унітарних підприємствах, заснованих на праві господарського відання (ст. 113, 114, 294, 295, 299, 300 ), і унітарних підприємствах, заснованих на праві оперативного управління (ст. 113, 115, 296, 297, 299, 300).
    Згідно з п. 6 ст. 113 ГК РФ правове положення державних і комунальних унітарних підприємств визначається ГК РФ і законом про державних і комунальних унітарних підприємствах. Таким чином ГК РФ обмежує коло нормативних правових актів, за допомогою яких може бути регламентований статус унітарних підприємств. Інші відносини, що виникають у зв'язку з функціонуванням зазначених підприємств, можуть регулюватися іншими законами, а також підзаконними правовими актами.
    На підставі прямої вказівки п. 6 ст. 113 ГК РФ був прийнятий Федеральний закон від 14.11.2002 р. № 161-ФЗ «Про державних і комунальних унітарних підприємствах» (Российская газета, 2002, 3 грудня; далі - Закон). Закон є спеціальним актом цивільного законодавства, що регулює правове положення державного унітарного підприємства та муніципального унітарного підприємства, права та обов'язки власників його майна, порядок створення, реорганізації та ліквідації унітарного підприємства, а також ряд інших відносин.
    Закон діє з дня його офіційного опублікування відносно всіх унітарних підприємств на території Російської Федерації Починаючи з вказаної дати статути існуючих унітарних підприємств застосовуються в частині, що не суперечить Закону, та підлягають приведенню у відповідність до його норм, до 1.07.2003 р.
    Основи статусу унітарних підприємств встановлено ГК РФ. Він визначає поняття і основи правового становища таких підприємств (ст. 113), особливості унітарних підприємств, заснованих на праві господарського відання (ст. 114) і на праві оперативного управління (ст. 115), зміст права господарського відання та оперативного управління (ст. 294-297), порядок набуття і припинення вказаних прав (ст. 299), правила збереження прав на майно при переході підприємства до іншого власника (ст. 300). Основні вимоги до змісту статутів унітарних підприємств та порядку затвердження цих установчих документів у Цивільному кодексі України визначені в загальних нормах ст. 52, а також у спеціальних правилах його ст. 113-115.
    Закон розвиває і конкретизує норми ГК РФ, що регулюють правовий статус юридичних осіб (ст. 48-65 ЦК України), стосовно до унітарною підприємствам, а також ті норми ГК РФ, які встановлюють основи статусу та організації діяльності зазначених підприємств (ст. 113-115 ГК РФ).
    Державна реєстрація унітарних підприємств з 1.07.2002 р. здійснюється за загальними для реєстрації всіх юридичних осіб правилами, встановленими ФЗ від 8.08.2001 р. «Про державну реєстрацію юридичних осіб» (ЗП РФ, 2001, № 33, ч. I, ст. 3431), а після введення в дію Закону - також з урахуванням положень його ст. 10.
    Порівняльний аналіз змісту п. 6 ст. З ГК РФ і ст. 1 Закону дозволяє зробити два важливих висновки:
    а) правове положення державних і комунальних унітарних підприємств може визначатися тільки нормами, що містяться у Цивільному кодексі України та Законі. Тому якщо в інших нормативних правових актах є норми, присвячені правовому положенню унітарних підприємств, то зазначені норми можуть застосовуватися лише за умови, що вони повністю відповідають положенням ЦК України і Закону. Норми інших правових актів, що конкретизують правила ГК РФ і Закону про статус унітарних підприємств і тим більше не відповідають чи суперечать їм, після набуття чинності Закону не підлягають застосуванню. Не випадково Президенту РФ і Уряду РФ доручено привести свої нормативно-правові акти у відповідність із Законом (див. п. 2 ст. 38 Закону);
    б) права та обов'язки власників майна унітарних підприємств, порядок створення, реорганізації та ліквідації таких підприємств визначаються Законом відповідно до ГК РФ. У той же час стосовно до даної групи суспільних відносин ні ГК РФ, ні Закон не виключають правове регулювання за допомогою інших нормативних правових актів. Тому зазначені відносини можуть бути регламентовані і іншими федеральними законами, а також іншими нормативно-правовими актами.
    Крім відносин, прямо названих у ст. 1, Закон регулює відносини, пов'язані з майном і статутним фондом унітарного підприємства (ст. 11-19 гол. III), визначає статус керівника такого підприємства, встановлює правила про зацікавленість у здійсненні унітарним підприємством угоди, а також про що здійснюються в особливому порядку угоди, визнаних великими, і регламентує ряд інших важливих відносин (ст. 21-28 гол. IV). Зазначені відносини можуть регулюватися не тільки Законом, а й іншими нормативними правовими актами з дотриманням правил п. 1 ст. 37 Закону.
    Найбільш загальні відносини, пов'язані з управлінням унітарними підприємствами, були врегульовані, зокрема, Указом Президента РФ від 23.05.1994 р. № 1003 «Про реформу державних підприємств» (СЗ РФ, 1994, № 5, ст. 393).
    Оскільки майно унітарного підприємства належить на праві власності державі (Російської Федерації), державного утворення (суб'єкту Російської Федерації) або муніципального утворення, принципове значення для створення унітарних підприємств мають норми, встановлені в постанові Верховної Ради РФ від 27.12.1991 р. № 3020-1 «Про розмежування державної власності в Російській Федерації на федеральну власність, державну власність республік у складі Російської Федерації, країв, областей, автономної області, автономних округів, міст Москви та Санкт-Петербурга й муніципальну власність» (Відомості РРФСР, 1992, № 3, ст . 89), що діє в редакції постанов Верховної Ради РФ від 23.05.1992 р. № 2824-1, від 27.01.1993 р. № 4375-1, від 21.07.1993 р. № 5475-1 з урахуванням постанови Конституційного Суду РФ від 10.09.1993 р. Важливе значення мають також норми ФЗ від 17.07.2001 р. «Про розмежування державної власності на землю» (СЗ РФ, 2001, № 30, ст. 3060).
    Слід звернути увагу на те, що в системі правового регулювання унітарних підприємств велику питому вагу мають підзаконні нормативні правові акти. Особливо багато їх було прийнято за час, що минув з моменту введення в дію частини першої ГК РФ до прийняття Закону. Серед зазначених правових актів найбільш важливе значення мають, зокрема:
    постанови Уряду РФ:
    від 12.08.1994 р. № 908 «Про затвердження Типового статуту казенного заводу (казенної фабрики, казенного господарства), створеного на базі ліквідованого федерального державного підприємства» (СЗ РФ, 1994, № 17, ст. 1982), що діє зі змінами і доповненнями , внесеними до нього постановами від 27.07.1998 р., 27.08.1999 р., 27.11.2000 р., 7.06.2001 р.;
    від 6.10.1994 р. № 1138 «Про Порядок планування та фінансування діяльності казенних заводів (казенних фабрик, казенних господарств)» (СЗ РФ, 1994, № 28, ст. 2989), що діє зі змінами і доповненнями, внесеними до нього постановами від 27.07.1998 р., 27.08.1999 р., 27.11.2000 р., 7.06.2001 р.; від 5.01.1998 р. № 3 «Про порядок закріплення та використання що перебувають у федеральній власності адміністративних будівель, споруд і нежилих приміщень» (СЗ РФ, 1998, № 2, ст. 264);
    від 30.06.1998 р. № 685 «Про заходи щодо забезпечення надходження у федеральний бюджет доходів від використання федерального майна» (СЗ РФ, 1998, № 27, ст. 3200);
    від 3.07.1998 р, № 696 «Про організацію обліку федерального майна й ведення Реєстру федерального майна» (СЗ РФ, 1998, № 28, ст. 3354);
    від 6.07.1999 р. № 743 «Про утворення державних унітарних підприємств військової торгівлі, заснованих на праві оперативного управління (федеральних казенних підприємств)» (СЗ РФ, 1999, № 28, ст. 3679; 2001, № 20, ст. 2010) ;
    від 9.09.1999 р. № 1024 «Про Концепцію управління державним майном і приватизації в Російській Федерації» (СЗ РФ, 1999, № 39, ст. 4626);
    від 4.10.1999 р. № 1116 «Про затвердження порядку звітності керівників федеральних державних унітарних підприємств та представників Російської Федерації в органах управління відкритих акціонерних товариств» (СЗ РФ, 1999, № 42, ст. 5034);
    від 6.12.1999 р. № 1348 «Про федеральних державних унітарних підприємствах, заснованих на праві господарського відання» (СЗ РФ, 1999, № 50, ст. 6230);
    від 9.12.1999 р. № 1366 «Про передачу федеральних державних унітарних підприємств у власність суб'єктів Російської Федерації» (СЗ РФ, 1999, № 50, ст. 6237);
    від 11.01.2000 р. № 23 «Про реєстрі показників економічної ефективності діяльності федеральних державних унітарних підприємств і відкритих акціонерних товариств, акції яких перебувають у федеральній власності» (СЗ РФ, 2000, № 3, ст. 274);
    від 29.01.2000 р. № 81 «Про аудиторських перевірках федеральних державних унітарних підприємств» (СЗ РФ, 2000, № 6, ст. 763);
    від 3.02.2000 р. № 104 «Про посилення контролю за діяльністю федеральних державних унітарних підприємств та управлінням знаходяться у федеральній власності акціями відкритих акціонерних товариств» (ЗП РФ,, 2000, № 6, ст. 777);
    від 16.03.2000 р. № 234 «Про порядок укладання трудових договорів та атестації керівників федеральних державних унітарних підприємств» (СЗ РФ, 2000, № 13, ст. 1373; 2001, № 31, ст. 3281; 2002, № 41, ст . 3986);
    від 31.08.2000 р. № 648 «Питання державної, реєстрації прав на нерухоме майно, що перебуває у федеральній власності» (СЗ РФ, 2000, № 37, ст. 3718; 2002, № 24, ст. 2310; № 44, ст. 4398);
    від 16.10.2000 р. № 784 «Про передачу окремих видів об'єктів нерухомості, що перебувають у федеральній власності, у власність суб'єктів Російської Федерації» (СЗ РФ, 2000, № 43, ст. 4243);
    від 10.04.2002 р. № 228 «Про заходи щодо підвищення ефективності використання федерального майна, закріпленого в господарському віданні федеральних державних унітарних підприємств» (СЗ РФ, 2002, № 15, ст. 1440);
    розпорядження Мінгосімущества РФ:
    від 30.07.1998 р. № 802-р «Про склад наявного у юридичних осіб федерального рухомого майна, що підлягає обліку в Реєстрі федерального майна» (БНА РФ, 1998, № 24); від 16.02.2000 р. № 188-р «Про затвердження Примірного статуту федерального державного унітарного підприємства »(БНА РФ, 2000, № 11); від 16.02.2000 р. № 189-р« Про затвердження Примірного контракту з керівником федерального державного унітарного підприємства »(БНА РФ, 2000, № 13);
    розпорядження Мінмайна РФ:
    від 2.08.2000 р. № 331-р «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з відбору уповноважених аудиторських організацій» (БНА РФ, 2000, № 34); від 7.06.2002 р. № 1424-р «Про затвердження Примірного положення про комісію федерального органу виконавчої влади з аналізу ефективності діяльності федеральних державних унітарних підприємств »(БНА РФ, 2002, № 31);
    наказ Мінекономрозвитку РФ, Мінмайна РФ і МНС РФ від 18.09.2001 р. № 320/208/БГ-3-21/355-а «Про затвердження Порядку визначення та переліку показників економічної ефективності діяльності федеральних державних унітарних підприємств і відкритих акціонерних товариств, акції яких перебувають у федеральній власності »(БНА РФ, 2001, № 48).

    1.2. Поняття та ознаки державного унітарного підприємства.
    Унітарним підприємством визнається комерційна організація не наділена правом власне?? ти на майно, закріплене за нею власником. У формі унітарних можуть бути створені тільки державні та муніципальні предпріятія.1
    Термін «унітарна» (від лат. Unitas - єдність) означає єдине, об'єднане, що становить одне ціле. В унітарному підприємстві, утвореній відповідно до цивільного законодавства Росії, така єдність виражається у ряді ознак, що характеризують статус юридичних осіб даного віда.2
    Правова природа унітарного підприємства не припускає різноманіття форм власності, що використовується при його створенні - таке підприємство може бути створено на основі якої державної (Російської Федерації, її суб'єкта), або. Муніципальної (муніципального утворення) власності (п. 1 ст. 113 ГК РФ, п. 1 ст. 2 Закону). Створення унітарних підприємств на основі об'єднання майна, що перебуває у власності Російської Федерації, суб'єктів Федерації або муніципальних утворень, заборонено імперативної нормою (див. п. 4 ст. 2 Закону).
    Унітарна підприємство може мати тільки одного засновника (ст. 8 Закону), якому належить на праві власності майно, закріплене за таким підприємством.
    Майно унітарного підприємства є неподільним і не може бути розподілено за вкладами (часток, паях), в т.ч. між працівниками підприємства (п. 1 ст. 113 ГК РФ, четвертий абзац п. 1 ст. 2 Закону). Тому єдиним і неподільним є і статутний фонд тих унітарних підприємств (заснованих на праві господарського відання), в яких він створюється. У казенних підприємствах статутний фонд взагалі не формується (ст. 12 Закону).
    Власник майна заснованого їм унітарного підприємства зберігає відносно цього майна найважливіше речове право - право власності. Унітарному підприємству зазначене майно належить на підставі обмежених речових прав - права господарського відання або права оперативного управління (п. 2 ст. З ГК РФ, четвертий абзац п. 1 ст. 2 Закону).
    Тільки власник визначає стратегію господарського розвитку унітарного підприємства, погоджує його найважливіші дії, контролює цільове використання і збереження закріпленого за підприємством майна, здійснює інші найважливіші правочини, які не можуть бути передані іншим власникам (ст. 20 Закону).
    Керівництво поточною діяльністю унітарного підприємства керує одноосібний виконавчий орган, який призначається власником, повністю йому підзвітний і діє в межах своєї компетенції на основі єдиноначальності. Це - керівник унітарного підприємства (директор, генеральний директор). Освіта інших виконавчих органів в унітарному підприємстві ні ГК РФ, ні Законом не передбачено, допускається лише створення дорадчих органів (ст. 21 Закону).
    Крім того, унітарне підприємство є єдиним видом комерційних організацій, що володіють не загальної, а спеціальної правоспособностью.3
    Майно унітарного підприємства належить на праві власності Російської Федерації, суб'єкта Російської Федерації або муніципального утворення.
    Від імені Російської Федерації або суб'єкта Російської Федерації права власника майна унітарного підприємства здійснюють органи державної влади Російської Федерації або органи державної влади суб'єкта Російської Федерації в рамках їх компетенції, встановленої актами, що визначають статус цих органів.
    Від імені муніципального утворення права власника майна унітарного підприємства здійснюють органи місцевого самоврядування в межах їх компетенції, встановленої актами, що визначають статус цих органів.
    Майно унітарного підприємства належить йому на праві господарського відання або на праві оперативного управління, є неподільним і не може бути розподілено за вкладами (часток, паях), у тому числі між працівниками унітарного підприємства.
    Унітарна підприємство не має права створювати в якості юридичної особи інше унітарне підприємство шляхом передачі йому частини свого майна (дочірнє підприємство).
    Унітарна підприємство може від свого імені набувати і здійснювати майнові і особисті немайнові права, нести обов'язки, бути позивачем і відповідачем у суді.
    Унітарна підприємство повинно мати самостійний баланс. Самостійність бухгалтерського балансу полягає в тому, що він відображає грошову вартість усього майна, яким володіє унітарне підприємство, в динаміці. На відміну, наприклад, від балансу, який можуть мати деякі структурні підрозділи (наприклад, філії), самостійний (завершений, всеосяжний) баланс юридичної особи відображає всі надходження, активи, пасиви, а також витрати, багато з яких можуть не враховуватися в балансі структурного підрозділу.
    Основною відмінністю унітарного підприємства від комерційних організацій інших організаційно-правових форм є те, що воно не наділене правом власності на майно, закріплене за ним власником. Майно унітарного підприємства належить на праві власності Російської Федерації, суб'єкта Російської Федерації або муніципального утворення. Від бюджетних установ (власниками майна яких також є органи державної влади) унітарне підприємство відрізняється тим, що основною метою його створення і функціонування є систематичне отримання прибутку (підприємницька діяльність).
    Статтею 2 Закону про унітарних підприємствах встановлено, що унітарне підприємство не має права створювати в якості юридичної особи інше унітарне підприємство шляхом передачі йому частини свого майна (дочірнє підприємство). Створення в якості дочірніх організацій інших організаційно-правових форм, в принципі, не заборонено. Однак створення дочірніх організацій пов'язано з передачейімущества (власником якого унітарне підприємство не є). Отже, унітарне підприємство не може створювати й інші форми комерційних організацій.4
    Унітарна підприємство повинно мати круглу печатку, яка містить його повне фірмове найменування російською мовою та вказівкою на місце знаходження унітарного підприємства. Друк унітарного підприємства може містити також його фірмове найменування на мовах народів Російської Федерації та (або) іноземній мові.
    Унітарна підприємство має право мати штампи і бланки зі своїм фірмовим найменуванням, власну емблему, а також зареєстрований у встановленому порядку товарний знак та інші засоби індівідуалізаціі.5
    Даний пункт дослівно повторює аналогічні норми Закону про акціонерні товариства та Закону про ТОВ. Тут слід звернути увагу на те, що, незважаючи на специфічні відносини унітарного підприємства з власником майна і статус цього майна, засоби індивідуалізації у підприємств ті ж, що й в інших комерційних організацій.6
    Створення унітарних підприємств на основі об'єднання майна, що перебуває у власності Російської Федерації, суб'єктів Російської Федерації або муніципальних утворень, не допускається.
    Слід звернути увагу на даний пункт Закону про унітарних підприємствах, якими прямо заборонено створення унітарних підприємств на основі об'єднання майна, що перебуває у власності Російської Федерації, суб'єктів Російської Федерації або муніципальних утворень. Таким чином, після набуття чинності Закону не можуть бути створені унітарні підприємства, майно яких знаходиться у власності органів управління різних рівнів (наприклад, федерального та регіонального). Відзначимо, що формулювання процитованого пункту Закону не є однозначною і допускається трактування, відповідно до якої забороняється об'єднання майна на одному рівні управління (наприклад, міського та районного). На практиці така заборона може призвести до погіршення керованості окремих комплексів (особливо, комунальних). Однак до відповідних роз'яснень (які повинні мати законодавчу силу) зазначена трактування може мати місце.
    Не цілком зрозумілим залишається і статус діючих унітарних підприємств, які свого часу були створені на базі об'єднання майна, що знаходиться у власності органів різних рівнів управління. Найбільш правомірним видається перетворення таких підприємств шляхом їх поділу. Проте сама процедура такого поділу поки не уточнена, не деталізована і не закріплена законодавчим або нормативним актом.
    Унітарна підприємство може мати цивільні права, що відповідають предмету і цілям його діяльності, передбаченим у статуті цього унітарного підприємства, і нести пов'язані з цією діяльністю обов'язки.
    Загальні принципи виникнення правоздатності юридичної особи сформульовані в статті 49 ЦК РФ. Слід звернути увагу на те, що цією статтею стосовно унітарних підприємств встановлено деякі обмеження. Закон про унітарних підприємствах на ці обмеження увагу не акцентує.
    Статтею 49 ГК РФ, зокрема, встановлено, що комерційні організації, за винятком унітарних підприємств і інших видів організацій, передбачених законом, можуть мати цивільні права і нести цивільні обов'язки, необхідні для здійснення будь-яких видів діяльності, не заборонених законом.
    Таким чином, унітарні підприємства можуть володіти цивільними правами тільки в рамках тих видів діяльності, для яких вони створені.
    Наступна норма ГК РФ (пункт 2 статті 49) поширюється на унітарні підприємства з урахуванням зазначеного обмеження: юридична особа може бути обмежена в правах лише у випадках і в порядку, передбачених законом. Рішення про обмеження прав може бути оскаржене юридичною особою в суд.7
    Доцільно нагадати також норми статті 173 ГК РФ, відповідно до якої є угода, укладена юридичною особою в суперечності з цілями діяльності, визначено обмеженими в його установчих документах, або юридичною особою, які не мають ліцензії на заняття відповідною діяльністю, може бути визнана судом недійсною за позовом цієї юридичної особи, його засновника (учасника) або державного органу, який здійснює контроль або нагляд за діяльністю юридичної особи, якщо доведено, що інша сторона в угоді знала або завідомо повинна була знати про її незаконність.
    Таким чином, державний чи муніципальний орган, який створив унітарне підприємство, має право вимагати визнання недійсності угоди, укладеної в суперечності з цілями, для досягнення яких створено підприємство. З огляду на невизначеність наведеної формулювання, можна зробити висновок, що права засновника щодо визнання угоди недійсною можуть бути досить широкими і, отже, інтереси кредиторів підприємства можуть бути істотно обмежені (з урахуванням наслідків, які несе визнання угоди недійсною) .8
    Унітарна підприємство вважається створеним як Юридична особа з дня внесення відповідного запису в єдиний державний реєстр юридичних осіб з особливостями,
    Унітарна підприємство створюється без обмеження строку, якщо інше не встановлено його статутом.
    Унітарна підприємство має право в установленому порядку 0 * кривать банківські рахунки на території Російської Федерації та за її межами.
    Державне або муніципальне підприємство до моменту завершення формування власником його Майна статутного фонду не має право здійснювати операції, не пов'язані з установою державного або муніципального підприємства.
    Відповідно до пункту 3 статті 49 ГК РФ правоздатність юридичної особи виникає в момент його створення (пункт 2 статті 51) і припиняється в момент завершення його ліквідації (пункт 8 статті 63).
    Особливості, про які йде мова в даному пункті (стаття 10 Закону), зводяться до точного вказівкою переліку документів, які подаються унітарним підприємством для державної реєстрації.
    Окремі види діяльності, перелік яких визначається федеральним законом, унітарне підприємство може здійснювати тільки на підставі ліцензії.
    Таким чином, для унітарних підприємств, що здійснюють ліцензовану діяльність, законодавством винятків не робиться.
    Статтею 49 ГК РФ (пункт 3) встановлено, що право юридичної особи здійснювати діяльність, на заняття якої необхідне одержання ліцензії, виникає з моменту одержання такої ліцензії або в зазначений у ній строк і припиняється після закінчення терміну її дії, якщо інше не встановлено законом або іншими правовими актами.
    Перелік видів діяльності, на здійснення яких потрібні ліцензії, встановлений статтею 17 Федерального закону від 8 серпня 2001 року № 128-ФЗ "Про ліцензування окремих видів діяльності". Відзначимо, що значна частина видів діяльності, які можуть здійснюватися унітарним підприємством (при досягненні цілей, для яких підприємство створене), підпадає під цей перелік.
    Унітарна підприємство повинно мати повне фірмове найменування і вправі мати скорочене фірмове найменування російською мовою.
    Унітарна підприємство має право мати також повне і (або) скорочене фірмове найменування на мовах народів Російської Федерації та (або) іноземній мові.
    Повне фірмове найменування державного або муніципального підприємства українською мовою повинно містити слова "федеральне державне підприємство", "державне підприємство" або "муніципальне підприємство" та вказівку на власника його майна - Російську Федерацію, суб'єкт Російської Федерації або муніципальне утворення.
    Повне фірмове найменування казенного підприємства українською мовою повинно містити слова "федеральне казенне підприємство", "казенне підприємство" або "муніципальне казенне підприємство" та вказівку на власника його майна - Російську Федерацію, суб'єкт Російської Федерації або муніципальне утворення.
    Фірмове найменування унітарного підприємства українською мовою не може містити інші відображають його організаційно-правову форму терміни, у тому числі запозичені з іноземних мов, якщо інше не передбачено федеральними законами та іншими нормативно-правовими актами Російської Федерації.
    У даному пункті будь-яких законодавчих новацій немає, відповідні положення прописані і в інших законах - про акціонерні товариства та товариства з обмеженою відповідальністю. Кілька чужорідним, правда, виглядає заборона на використання у фірмовому найменуванні термінів, запозичених з іноземних мов. Стосовно господарських товариств і товариств подібна норма є обгрунтованою, так як за кордоном законодавче регулювання організаційно-правових форм корпорацій і товариств відрізняється від того, що є в Російській Федерації, а це може зумовити передумови для введення в оману ділових партнерів. Що ж до унітарних підприємств подібне обмеження представляється надмірністю, тому що діяльність унітарних підприємств жорстко контролюється (і багато в чому визначається) власником майна.
    Місце знаходження унітарного підприємства визначається місцем його державної реєстрації.
    Відповідно до пункту 2 статті 8 Федерального закону від 8 серпня 2001 року № 129-ФЗ державна реєстрація юридичної особи здійснюється за місцем знаходження зазначеного засновниками в заяві про державну реєстрацію постійно діючого виконавчого органу, у разі відсутності такого виконавчого органу - за місцем знаходження іншого органу або особи, які мають право діяти від імені юридичної особи без довіреності.
    Унітарна підприємство повинно мати поштову адресу, за якою з ним здійснюється зв'язок, і зобов'язана повідомляти про зміну своєї поштової адреси орган, що здійснює державну реєстрацію юридичних ліц.9
    Унітарна підприємство за погодженням з власником його майна може створювати філіали та відкривати представництва.
    Створення унітарним підприємством філій та представництв на території Російської Федерації здійснюються з дотриманням вимог цього Закону та інших федеральних законів, а за межами території Російської Федерації також відповідно до законодавства іноземної держави, на території которого створюються філії або представництва відкриваються унітарного підприємства, якщо інше не передбачено міжнародними договорами Російської Федерації.
    Філією унітарного підприємства є його відокремлений підрозділ, розташоване поза місцем знаходження унітарного підприємства та здійснює всі його функції або їх частину, в тому числі функції представництва.
    Представництвом унітарного підприємства є його відокремлений підрозділ, розташоване поза місцем знаходження унітарного підприємства, що представляє інтереси унітарного підприємства і здійснює їх захист.
    Філія і представництво унітарного підприємства не є юридичними особами і діють на підставі затверджених унітарним підприємством положень. Філія і представництво наділяються майном який створив їх унітарним підприємством.
    Керівник філії або представництва унітарного підприємства призначається унітарним підприємством і діє на підставі його доручення. При припиненні трудового договору з керівником філії або представництва довіреність має бути скасована унітарним підприємством, що її видав.
    Філія і представництво унітарного підприємства здійснюють свою діяльність від імені створив їх унітарного підприємства.
    Відповідальність за діяльність філії і представництва унітарного підприємства несе створила їх унітарне предпріятіе.10
    Статут унітарного підприємства повинен містити відомості про його філіях і представництвах. Повідомлення про зміни в статуті унітарного підприємства відомостей про його філіях і представництвах представляються в орган, який здійснює державну реєстрацію юридичних осіб. Зазначені зміни в статуті унітарного підприємства набувають чинності для третіх осіб з моменту повідомлення про такі зміни органу, який здійснює державну реєстрацію юридичних осіб.
    Щодо створення філій та представництв самостійність унітарних підприємств істотно обмежена: відповідно до статті 5 Закону про унітарних підприємствах підприємство може створювати філіали та відкривати представництва тільки за погодженням з власником його майна. Постановою Уряду РФ від 30 грудня 2002 року № 940 встановлено, що відкриття філій і представництв узгоджується з федеральним органом виконавчої влади.
    Керівник філії або представництва унітарного підприємства призначається унітарним підприємством (а не державним органом, який створив головне підприємство) і діє на підставі його доручення. При припиненні трудового договору з керівником філії або представництва довіреність має бути скасована унітарним підприємством, що її видав.
    Відповідальність за діяльність філії і представництва унітарного підприємства несе створила їх унітарне підприємство. Тобто, власник майна (Мінмайна РФ або орган державного або муніципального управління) п
         
     
         
    Реферат Банк
     
    Рефераты
     
    Бесплатные рефераты
     

     

     

     

     

     

     

     
     
     
      Все права защищены. Reff.net.ua - українські реферати ! DMCA.com Protection Status