ЛЕКЦІЯ № 1 p>
ПРАВОВІ АКТИ У СФЕРІ ОПОДАТКУВАННЯ. ПОДАТКОВИЙ КОДЕКС РФ (Частина I). P>
Предмет правового регулювання законодавства про податки і збори p>
Система нормативних правових актів з питань оподаткування покликанарегулювати систему суспільних відносин, що виникають з приводувстановлення і стягнення податків. p>
Ці відносини, визначені у ст. 2 Податкового кодексу, єпредметом правового регулювання податкового законодавства. Слідсказати, що предмет податкового законодавства єдосить складний комплекс відносин і має свої специфічні риси. p>
Податковий кодекс виділяє наступні групи відносин, що регулюютьсяподатковим законодавством: p>
- по встановленню податків; p>
- щодо введення податків; p>
- зі стягування податків; p>
- щодо здійснення податкового контролю; p>
- по оскарженню актів податкових органів, дій (бездіяльності) їхпосадових осіб; p>
- щодо притягнення до відповідальності за вчинення податковогоправопорушення. p>
Податкові відносини - це, в першу чергу, владні відносини,що складаються між громадянами та організаціями як платниками податків, зодного боку, і державою, в особі уповноважених нею органів, - зінший. p>
Крім того, ці відносини носять майновий характер, оскількиподатки, пені, штрафи завжди стягуються у вигляді грошових коштів, а коженподаток має своє економічне підгрунтя - майно, дохід, вартістьтоварів. Однак на відміну від майнових відносин, що регулюютьсяцивільним законодавством, якi характеризуються рівноправністю їх учасників,податкових відносин завжди властиво нерівність сторін та наявністьсупідрядності їх учасників, засноване на правових приписахдержави. p>
Система податкового законодавства p>
Виходячи з принципу, проголошеного в ст. 15 Конституції Російської
Федерації, Податковий кодекс РФ в ст. 1 встановлює таку системуподаткового законодавства: p>
- Податковий кодекс; p>
- федеральні закони про податки і збори; p>
- закони та інші нормативні правові акти про податки і збори суб'єктів
Російської Федерації; p>
- нормативні правові акти про податки і збори представницьких органівмісцевого самоврядування. p>
Центральне місце в системі законодавства про податки і зборизаймає Податковий кодекс Російської Федерації. Його правовий статусвизначений у ст. 1 цього документа. P>
По-перше, Податковий кодекс - єдиний нормативний правовий акт,що встановлює систему податків, які стягуються до федерального бюджету, а такожзагальні принципи оподаткування і зборів в Російській Федерації. Іншоготакого акта бути не повинно. Будь-які зміни системи федеральних податків ізборів повинні проходити шляхом внесення змін і доповнень до Податковогокодекс Російської Федерації. p>
Податковий кодекс складається з наступних розділів і глав: p>
Розділ I. Загальні положення p>
Глава 1. Законодавство про податки і збори та інші нормативніправові акти про податки і збори ст. 1 - 11 p>
Глава 2. Система податків і зборів в Російській Федерації ст. 12 - 18 p>
Розділ II. Платник податку й ПЛАТНИКИ ЗБОРІВ. Податковий агент.
ПРЕДСТАВНИЦТВО В податкових правовідносин p>
Глава 3. Платники податків і платники зборів. Податкові агенти ст.
19 - 25 p>
Глава 4. Представництво у відносинах, регульованихзаконодавством про податки і збори ст. 26 - 29 p>
Розділ III. ПОДАТКОВИХ ОРГАНІВ. МИТНІ ОРГАНИ. ОРГАНИ
Державні позабюджетні фонди. ОРГАНИ ПОДАТКОВОЇ ПОЛІЦІЇ.
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ПОДАТКОВИХ ОРГАНІВ, МИТНИХ ОРГАНІВ, ОРГАНІВ
Державні позабюджетні фонди, ОРГАНІВ ПОДАТКОВОЇ ПОЛІЦІЇ, ЇХ
ПОСАДОВИХ ОСІБ. P>
Глава 5. Податкові органи. Митні органи. Органи державнихпозабюджетних фондів. Відповідальність податкових органів, митних органів,органів державних позабюджетних фондів, їх посадових осіб ст. 30 -
35 p>
Глава 6. Органи податкової поліції ст. 36 - 37 p>
Розділ IV. ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ВИКОНАННЯ ОБОВ'ЯЗКИ зі сплати податків і
ЗБОРІВ p>
Глава 7. Об'єкти оподаткування ст. 38 - 43 p>
Глава 8. Виконання зобов'язання зі сплати податків і зборів ст. 44 - 60 p>
Глава 9. Зміна строку сплати податку і збору, а також пені ст. 61 -
68 p>
Глава 10. Вимога про сплату податків і зборів ст. 69 - 71 p>
Глава 11. Способи забезпечення виконання обов'язків по сплатіподатків і зборів ст. 72 - 77 p>
Глава 12. Залік і повернення надміру сплачених або зайво стягненихсум ст. 78 - 79 p>
Розділ V. ПОДАТКОВА ДЕКЛАРАЦІЯ І ПОДАТКОВИЙ КОНТРОЛЬ p>
Глава 13. Податкова декларація ст. 80 - 81 p>
Глава 14. Податковий контроль ст. 82 - 105 p>
Розділ VI. ПОДАТКОВІ ПРАВОПОРУШЕННЯ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ЇХ ВЧИНЕННЯ p>
Глава 15. Загальні положення про відповідальність за вчинення податковихправопорушень ст. 106 - 115 p>
Глава 16. Види податкових правопорушень та відповідальність за їхвчинення ст. 116 - 129 p>
Глава 17. Витрати, пов'язані зі здійсненням податкового контролю ст.
130 - 131 p>
Глава 18. Види порушень банком обов'язків, передбаченихзаконодавством про податки і збори та відповідальність за їх вчиненняст. 132 - 136 p>
Розділ VII. ОСКАРЖЕННЯ АКТІВ ПОДАТКОВИХ ОРГАНІВ І ДІЙ ЧИ
БЕЗДІЯЛЬНОСТІ ЇХ ПОСАДОВИХ ОСІБ p>
Глава 19. Порядок оскарження актів податкових органів та дій, абобездіяльності їх посадових осіб ст. 137 - 139 p>
Глава 20. Розгляд скарги і прийняття рішення по ній ст. 140 -
142 p>
По-друге, Податковий кодекс в системі актів податкового законодавствамає вищу юридичну силу. Всі закони про податки і збори приймаються ввідповідності з Податковим кодексом і не можуть йому суперечити. p>
Проголошений в п. 4 ст. 15 Конституції Російської Федераціїпріоритет норм міжнародного права по відношенню до норм російськогозаконодавства стосовно до податкових правовідносин знайшов своєвідображення в ст. 7 Податкового кодексу. Якщо міжнародним договором
Російської Федерації, що містить положення про податки і збори, встановленіінші правила, ніж передбачені Податковим кодексом та іншими актамиподаткового законодавства, то застосовуються правила міжнародногодоговору. p>
На практиці це означає, що при економічному співробітництві з особоюз іншої держави необхідно в першу чергу звертати увагу нанаявність угоди про уникнення подвійного оподаткування з цимдержавою або іншої угоди, що регулює питання оподаткування нарівні двох і більше держав. Якщо такий договір існує, його нормибудуть мати пріоритет по відношенню до норм російського законодавства. p>
Отже, можна побудувати наступну схему ієрархії актів, що регулюютьподаткові відносини. p>
| Конституція |
| Міжнародні договори |
| Податковий кодекс |
| Федеральні закони |
| Законодавство суб'єктів Російської |
| Федерації |
| Нормативно-правові акти |
| представницьких органів місцевого самоврядування | p>
Нормативні акти органів виконавчої влади не включені до складуподаткового законодавства. Їх роль у регулюванні податкових відносин іпорядок видання визначені у ст. 4 Податкового кодексу. P>
Слід сказати, що видання нормативних правових актів органамивиконавчої влади відбувається двома способами. У першому випадку органвиконавчої влади видає нормативний правовий акт виходячи знеобхідності і доцільності в рамках встановленої Конституцією абозаконом компетенції. У другому - нормативний правовий акт виконавчоївлади може з'явитися тільки у випадку прямої вказівки закону. p>
Саме другий варіант був закріплений у Податковому кодексі Російської
Федерації, ст. 4 якого говорить: "Федеральні органи виконавчоївлади, органи виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації,виконавчі органи місцевого самоврядування, органи державнихпозабюджетних фондів у передбачених законодавством про податки і зборивипадках видають нормативні правові акти з питань, пов'язаних зоподаткуванням та зборами, які не можуть змінювати або доповнюватизаконодавство про податки і збори ". p>
Так, Постановою Уряду РФ від 16.03.99 N 298 затверджено
Положення про порядок виплати та розміри сум, що підлягають виплаті свідкам,перекладачам, спеціалістам, експертам і зрозумілим, що залучаються для участі ввиробництві дій щодо здійснення податкового контролю. Встановленнятакого порядку було прямо віднесено до компетенції Уряду РФ п. 4 ст.
131 Податкового кодексу. P>
Інший приклад. Пунктом 3 ст. 100 Податкового кодексу РФ по Міністерствуподатків і зборів пропонувалося встановити форму і вимоги до складанняакта податкової перевірки. Відповідно до цих вказівок Закону Наказом
МНС РФ від 31.03.99 N ГБ-3-16/66 затверджено Інструкцію Міністерства
Російської Федерації з податків і зборів від 31.03.99 N 52 "Про порядокскладання акту виїзної податкової перевірки і винесення рішення порезультатами розгляду її матеріалів ", яка пройшла реєстрацію в
Міністерстві юстиції РФ і офіційно опублікована. P>
До недавнього часу укази Президента Російської Федерації мализначний вплив на формування податкового права Росії. p>
Це пов'язано з наступними обставинами. У 1993 році правотворчадіяльність Верховної Ради Російської Федерації була перервана. У періодпоетапної конституційної реформи, до моменту початку роботи новогопредставницького органу Росії, Федеральних Зборів РФ, укази Президентамали забезпечувати нормативне регулювання суспільних відносин. p>
Норми цих указів, хоча вони були покликані лише тимчасово регулювативідносини в суспільстві під час відсутності федеральних законів, за своїм значеннямзаконів не поступалися. І, таким чином, указ Президента з якого-небудьпитання суспільного життя продовжував діяти до моменту прийняттяфедерального закону, присвяченого цього ж питання. p>
Досить згадати Указ Президента Російської Федерації від 22.12.93 N
2270, який вніс значні зміни у діяла податковусистему, встановивши при цьому, що попередні закони діють, якщо несуперечать цьому Указу. p>
Податковий кодекс, слідуючи нормам, закріпленим в Конституції РФ,серйозно обмежив правотворчу діяльність Президента у сферіоподаткування. p>
Акти Президента РФ, акти Уряду РФ і акти органів виконавчоївлади можуть регулювати податкові питання тільки у випадках, прямовизначених податковим законодавством. Видані ж до вступу в силу
Податкового кодексу нормативні акти Президента та Уряду,регулюють податкові відносини з питань, не врегульованихфедеральними законами, продовжують діяти і застосовуватися в частині, що несуперечить Кодексу до введення в дію відповідних законів (ст.
7 Федерального закону "Про введення в дію частини першої Податковогокодексу РФ "). p>
Питання про юридичну силу інструкцій із застосування податкових законів
Міністерства Російської Федерації з податків та зборів (Державної податкової служби РФ),виданих до введення в дію Податкового кодексу і широко застосовуються длярегулювання відносин у сфері оподаткування, вирішується наступнимчином. p>
Відповідно до ст. 7 Федерального закону "Про введення в дію частини першої
Податкового кодексу РФ "нормативні правові акти, що діють на території
РФ, діють у частині, що не суперечить частині першій Кодексу, та підлягаютьприведення у відповідність з нею. p>
Право видання розглянутих інструкцій було делеговано Міністерству
Російської Федерації з податків і зборів окремими законами про податки,які відповідно до ст. 1 Податкового кодексу РФ є частиноюсистеми податкового законодавства. Таким чином, видання зазначенихнормативних актів прямо передбачено законодавством про податки і збори.
До приведення їх у відповідність до частини першої Податкового кодексу вониповинні застосовуватися в частині, що не суперечить положенням Кодексу. p>
Ієрархічна сходи підзаконних нормативних правових актів у сферіоподаткування вибудовується відповідно до обсягу компетенції тастановищем державного органу, що видав акт, в системі органівдержавної влади та виглядає наступним чином: p>
- укази Президента у випадках, передбачених законом; p>
- укази Президента, прийняті до набуття чинності Податкового кодексу
Російської Федерації, діють в частині, що не суперечить Податковомукодексу, до видання відповідного закону; p>
- постанови Уряду у випадках, передбачених законом; p>
- постанови Уряду, прийняті до набуття чинності Податковогокодексу Російської Федерації, діють в частині, що не суперечить
Податкового кодексу, до видання відповідного закону; p>
- нормативні правові акти податкових та інших органів виконавчоївлади у випадках, передбачених законом; p>
- нормативні правові акти податкових та інших органів виконавчоївлади, прийняті до набуття чинності Податкового кодексу Російської
Федерації, діють в частині, що не суперечить Податковому кодексу. P>
Статтею 4 Податкового кодексу Міністерству Російської Федерації зподатків і зборів, Міністерству фінансів Російської Федерації,
Державному митному комітету Російської Федерації, органамдержавних позабюджетних фондів надано право видаватиобов'язкові для своїх підрозділів накази, інструкції та методичнівказівки з питань, пов'язаних з оподаткуванням та зборами, які невідносяться до актів законодавства про податки та збори. p>
Ці документи видаються з метою однакового застосування податковогозаконодавства податковими, фінансовими, митними органами та органамидержавних позабюджетних фондів і не є обов'язковими дляплатників податків. p>
Як приклад можна навести Методичні вказівки для податковихорганів з питань здійснення процедури зняття з облікуплатника податків - організації, створеної відповідно дозаконодавством Російської Федерації, які були спрямованітериторіальним податковим органам для використання в роботі листом МНС РФвід 31.12.98 N ВП-6-12/932 @. p>
Особливості дії нормативних правових актів у сфері оподаткування p>
Дія нормативних правових актів про податки і збори в часі p>
Набуття чинності актів податкового законодавства має своїособливості, визначені у ст. 5 Податкового кодексу. P>
Ці правила враховують серйозність наслідків введення нових податків і
(або) зборів і суттєво змінюють загальний порядок набуття чинностіфедеральних законів. p>
Відповідно до п. 1 даної статті акти законодавства проподатки набувають чинності не раніше ніж після закінчення одного місяця з дня їхофіційного опублікування й не раніше 1-го числа чергового податковогоперіоду з відповідного податку. Акти законодавства про збори вступаютьчинності не раніше ніж після закінчення одного місяця з дня їх офіційногоопублікування. p>
Податковий кодекс РФ передбачає також, що федеральні закони,що вносять зміни до Податкового кодексу РФ у частині встановлення нових податківта (або) зборів, набирають чинності не раніше 1 січня року, наступного за рокомїх прийняття. p>
У п. п. 2, 3, 4 ст. 5 Податкового кодексу конкретизовані стосовнодо податкового законодавства загальні правила дії законодавчих актіву часі: p>
- акти, що встановлюють нові податки і (або) збори, що підвищуютьподаткові ставки, розміри зборів, що встановлюють або обтяжуютьвідповідальність за порушення законодавства про податки і збори,що встановлюють нові обов'язки або іншим чином погіршують становищеплатників податків, зворотної сили не мають; p>
- акти, що усувають або пом'якшують відповідальність за порушеннязаконодавства про податки і збори або встановлюють додатковігарантії захисту прав платників податків, мають зворотну силу; p>
- акти, що скасовують податки і (або) збори, що знижують розміри ставокподатків (зборів), що усувають обов'язки платників податків або іншимчином поліпшують правове становище платників податків, мають зворотнучинності, якщо це прямо передбачено. p>
Дія нормативних правових актів про податки і збори в просторі p>
Дія норм податкового законодавства Російської Федераціїпоширюється на всю територію Російської Федерації. Нормизаконодавства про податки і збори суб'єктів Російської Федераціїдіють на території даного суб'єкта Федерації. Дія нормативнихправових актів про податки ізборах, прийнятих представницькими органамимісцевого самоврядування, поширюється на територію даногомуніципального утворення. p>
Дія нормативних правових актів про податки і збори по предмету p>
Норми податкового законодавства регулюють владні відносини,що виникають з приводу встановлення, введення та справляння податків і зборів у
Російської Федерації, а також у процесі здійснення податкового контролюта притягнення до відповідальності за вчинення податкового правопорушення. p>
Таким чином, можна сказати, що нормативні акти про податки і зборипоширюються: p>
- по-перше, на всі майнові відносини в сфері справляння податків ізборів, засновані на владному підпорядкуванні організацій і громадян вимогампублічної влади; p>
- по-друге, на відносини у сфері податкового адміністрування, тобтона владні відносини, що складаються в процесі податкового контролю ізастосування заходів податкової відповідальності; p>
- по-третє, на владно - організаційні відносини між самимиорганами державної влади та місцевого самоврядування щодо встановлення івведення податків і зборів. p>
Дія нормативних правових актів про податки і збори по колу осіб p>
Податкове законодавство діє щодо осіб, визнанихучасниками податкових правовідносин. До них згідно зі ст. 9 Податковогокодексу відносяться: p>
- організації та фізичні особи, визнані платниками податків абоплатниками зборів; p>
- організації та фізичні особи, визнані податковими агентами; p>
- Міністерство з податків та зборів Російської Федерації і йогопідрозділи в Російській Федерації (податкові органи); p>
- Державний митний комітет Російської Федерації та йогопідрозділи (митні органи); p>
- державні органи виконавчої влади та виконавчі органимісцевого самоврядування, інші уповноважені ними органи та посадовіособи, які здійснюють в установленому порядку окрім податкових і митнихорганів прийом і стягування податків і (або) зборів, а також контроль за їхсплатою платниками податків та платниками зборів (збирачі податків ізборів); p>
- Міністерство фінансів Російської Федерації, міністерства фінансівреспублік, фінансові управління (департаменти, відділи) адміністраційкраїв, областей, міст Москви та Санкт - Петербурга, автономної області,автономних округів, районів і міст (фінансові органи), іншіуповноважені органи - при вирішенні питань, віднесених податковимзаконодавством до їх компетенції; p>
- органи державних позабюджетних фондів; p>
- Федеральна служба податкової поліції Російської Федерації та їїтериторіальні підрозділи (органи податкової поліції) - при вирішенніпитань, віднесених до їх компетенції цим Кодексом. p>
Всі ці особи наділені податковим законодавством певними правамиі обов'язками і тому здатні виступати реальними учасниками
(суб'єктами) правових відносин, регульованих нормативними актами про податкита збори. p>
У ст. 9 Податкового кодексу не названі як суб'єктів податковихвідносин банки та інші кредитні організації, представникиплатників податків, особи, які залучаються в процесі здійснення податковогоконтролю (експерти, перекладачі, свідки). Але слід визнати, що вонитакож відносяться до учасників відносин, що регулюються законодавством проподатки і збори, тому що Податковим кодексом визначено коло їх прав іобов'язків, а також передбачені заходи відповідальності за порушення нимиподаткового законодавства. p>
ПОДАТКОВІ ПРАВОПОРУШЕННЯ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ЇХ ВЧИНЕННЯ p>
Поняття податкового правопорушення p>
Податковим правопорушенням зізнається винне зробленепротиправне (у порушення законодавства про податки і збори) діяння
(дія або бездіяльність) платника податків, податкового агента та інших осіб,за яке цим Кодексом встановлена відповідальність. (в ред.
Федерального закону від 09.07.99 N 154-ФЗ) (див. текст в попередній редакції) p>
Особи, які підлягають відповідальності за вчинення податковихправопорушень p>
1. Відповідальність за вчинення податкових правопорушень несутьорганізації та фізичні особи у випадках, передбачених главою 16цього Кодексу. p>
2. Фізична особа може бути притягнута до податкової відповідальності зшістнадцятирічного віку. p>
Обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність за вчиненняподаткового правопорушення p>
1. Обставинами, що пом'якшують відповідальність за скоєнняподаткового правопорушення, визнаються: p>
1) вчинення правопорушення внаслідок збігу важких особистих абосімейних обставин; p>
2) вчинення правопорушення під впливом погрози чи примусу абов силу матеріальної, службової або іншої залежності; p>
3) інші обставини, які судом можуть бути визнані пом'якшувальнимивідповідальність; (в ред. Федерального закону від 09.07.99 N 154-ФЗ) (див.текст в попередній редакції) p>
2. Обставиною, що обтяжує відповідальність, визнається вчиненняподаткового правопорушення особою, раніше залучаються до відповідальності зааналогічне правопорушення. p>
3. Особа, з якого стягнуто податкова санкція, вважається підданимцієї санкції протягом 12 місяців з моменту вступу в силу рішення судуабо податкового органу про застосування податкової санкції. p>
4. Обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність завчинення податкового правопорушення, встановлюються судом і враховуютьсяїм при накладенні санкцій за податкові правопорушення в порядку,встановленому статтею 114 цього Кодексу. (п. 4 введений Федеральнимзаконом від 09.07.99 N 154-ФЗ) p>
Податкові санкції p>
1. Податкова санкція є мірою відповідальності за вчиненняподаткового правопорушення. p>
2. Податкові санкції встановлюються і застосовуються у вигляді грошовихстягнень (штрафів) у розмірах, передбачених статтями глави 16цього Кодексу. p>
3. При наявності хоча б одного пом'якшує відповідальністьобставини розмір штрафу підлягає зменшенню не менше, ніж у два разив порівнянні з розміром, встановленим відповідною статтею глави 16цього Кодексу за вчинення податкового правопорушення. p>
4. При наявності обставини, передбаченої пунктом 2 статті 112,розмір штрафу збільшується на 100 відсотків. (в ред. Федерального законувід 09.07.99 N 154-ФЗ) (див. текст в попередній редакції) p>
5. При вчиненні однією особою двох і більше податкових правопорушеньподаткові санкції стягуються за кожне правопорушення окремо безпоглинання менш суворої санкції більш суворою. p>
6. Сума штрафу, присудженого платнику податків, платнику зборівабо податковому агенту за порушення законодавства про податки і збори,що призвело заборгованість з податку або збору, підлягає перерахуванню зрахунків платника податків, платника зборів або податкового агента тількипісля перерахування в повному обсязі цієї суми заборгованості тавідповідних пенею, в черговості, встановленим цивільнимзаконодавством Російської Федерації. p>
7. Податкові санкції стягуються з платників податків тільки всудовому порядку. (п. 7 введений Федеральним законом від 09.07.99 N 154-ФЗ) p>
ВИДИ ПОДАТКОВИХ ПРАВОПОРУШЕНЬ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ЇХ ВЧИНЕННЯ p>
Порушення строку постановки на облік в податковому органі p>
1. Порушення платником податків встановленого статтею 83 цього
Кодексу терміну подання заяви про взяття на облік в податковому органі привідсутності ознак податкового правопорушення, передбаченого пунктом 2цієї статті, (в ред. Федерального закону від 09.07.99 N 154-ФЗ) (див.текст в попередній редакції) тягне за собою стягнення штрафу в розмірі п'яти тисяч рублів. p>
2. Порушення платником податків встановленого статтею 83 цього
Кодексу терміну подання заяви про взяття на облік в податковому органі натермін більше 90 днів тягне за собою стягнення штрафу в розмірі 10 тисяч рублів. (п. 2 введений
Федеральним законом від 09.07.99 N 154-ФЗ) p>
Ухилення від постановки на облік в податковому органі p>
1. Ведення діяльності організацією або індивідуальнимпідприємцем без постановки на облік в податковому органі (в ред.
Федерального закону від 09.07.99 N 154-ФЗ) (див. текст в попередній редакції) тягне за собою стягнення штрафу в розмірі десяти відсотків від доходів,отриманих протягом зазначеного часу в результаті такої діяльності, алене менше двадцяти тисяч карбованців. p>
2. Ведення діяльності організацією або індивідуальнимпідприємцем без постановки на облік в податковому органі більше трьохмісяців тягне за собою стягнення штрафу в розмірі 20 відсотків доходів, отриманих уперіод діяльності без постановки на облік більше 90 днів. (п. 2 введений
Федеральним законом від 09.07.99 N 154-ФЗ) p>
Порушення терміну подання відомостей про відкриття та закриття рахунку вбанку p>
Порушення платником податків встановленого цим Кодексом строкуподання до податкового органу інформації про відкриття або закриття їмрахунку в будь-якому банку тягне стягнення штрафу в розмірі п'яти тисяч рублів. p>
Неподання податкової декларації p>
Неподання платником податків у встановлений законодавством проподатки і збори термін податкової декларації до податкового органу за місцемобліку, за відсутності ознак податкового правопорушення, передбаченогоу пункті 2 цієї статті, тягне за собою стягнення штрафу в розмірі 5 відсотків суми податку, що підлягаєсплату (доплату) на основі цієї декларації, за кожний повний або неповниймісяць з дня, встановленого для її подання, але не більше 30 відсотківвказаної суми та не менше 100 рублів. p>
Неподання платником податків податкової декларації до податковогоорган протягом більше 180 днів після закінчення встановленогозаконодавства про податки терміну подання такої декларації тягне за собою стягнення штрафу в розмірі 30 відсотків суми податку,що підлягає сплаті на основі цієї декларації, і 10 відсотків суми податку,що підлягає сплаті на основі цієї декларації, за кожний повний або неповниймісяць починаючи з 181-го дня. p>
Грубе порушення правил обліку доходів і витрат і об'єктівоподаткування p>
Грубе порушення організацією правил обліку доходів і (або) витрат і
(або) об'єктів оподаткування, якщо ці діяння вчинені протягом одногоподаткового періоду, за відсутності ознак податкового правопорушення,передбаченого пунктом 2 цієї статті, тягне за собою стягнення штрафу в розмірі п'яти тисяч рублів. p>
Ті самі дії, якщо вони вчинені протягом більше одного податковогоперіоду, тягнуть за собою стягнення штрафу в розмірі п'ятнадцяти тисяч рублів. p>
Ті самі дії, якщо вони спричинили заниження податкової бази, тягнуть за собою стягнення штрафу в розмірі десяти відсотків від суминесплаченого податку, але не менш п'ятнадцяти тисяч рублів. p>
Під грубим порушенням правил обліку доходів і витрат і об'єктівоподаткування для цілей цієї статті розуміється відсутність первиннихдокументів, або відсутність рахунків - фактур, або регістрів бухгалтерськогообліку, систематичне (два рази і більше протягом календарного року)несвоєчасне або неправильне відображення на рахунках бухгалтерського обліку тау звітності господарських операцій, грошових коштів, матеріальнихцінностей, нематеріальних активів і фінансових вкладень платника податків. p>
Несплата або неповна сплата сум податку p>
1. Несплата або неповна сплата сум податку в результаті заниженняподаткової бази, іншого неправильного вирахування податку або іншихнеправомірних дій (бездіяльності) тягне за собою стягнення штрафу в розмірі 20відсотків від несплачених сум податку. p>
2. Несплата або неповна сплата сум податку в результаті заниженняподаткової бази чи іншого неправильного вирахування податку, що підлягаєсплаті у зв'язку з переміщенням товарів через митний кордон
Федерації, тягнуть за собою стягнення штрафу в розмірі 20 відсотків несплаченої сумиподатку. p>
3. Дії, передбачені пунктами 1 і 2 цієї статті,вчинені навмисно, тягнуть за собою стягнення штрафу в розмірі 40 відсотків від несплачених сумподатку. p>
Незаконне перешкоджання доступу посадової особи податковогооргану, митного органу, органу державного позабюджетного фонду натериторію або в приміщення p>
Незаконне перешкоджання доступу посадової особи податковогооргану, митного органу, органу державного позабюджетного фонду,проводить податкову перевірку відповідно до цього Кодексу, натериторію або в приміщення платника податків або податкового агента тягне за собою стягнення штрафу в розмірі п'яти тисяч рублів. p>
Неподання податковому органу відомостей, необхідних дляздійснення податкового контролю p>
1. Неподання у встановлений термін платником податків (податковимагентом) в податкові органи документів та (або) інших відомостей,передбачених цим Кодексом та іншими актами законодавства проподатки і збори, тягне за собою стягнення штрафу в розмірі 50 рублів за кожне неподаннядокумент. p>
2. Неподання податковому органу відомостей про платника податків,що виразилося у відмові організації надати наявні в неї документи,передбачені цим Кодексом, з відомостями про платника податків зазапитом податкового органу, а так само інше ухилення від надання такихдокументів або надання документів зі свідомо недостовірнимивідомостями, якщо таке діяння не містить ознак порушеннязаконодавства про податки і збори, передбаченого статтею 135.1цього Кодексу, тягне за собою стягнення штрафу в розмірі п'яти тисяч рублів. p>
3. Діяння, передбачені пунктом 2 цієї статті, якщо вонивчинені фізичною особою, тягнуть за собою стягнення штрафу в розмірі 500 рублів. p>
Неправомірне неповідомлення відомостей податковому органу p>
1. Неправомірне неповідомлення (несвоєчасне повідомлення) особоювідомостей, які відповідно до цього Кодексу ця особа повиннаповідомити податковому органу, за відсутності ознак податковогоправопорушення, передбаченого статтею 126 цього Кодексу, тягне за собою стягнення штрафу в розмірі 1000 рублів. p>
2. Ті самі дії, вчинені повторно протягом календарного року, тягнуть за собою стягнення штрафу в розмірі 5000 рублів. P>
p>