Нам у цьому треба знати минуле, щоб жити в майбутньому
Я дав собі слово завжди говорити правду ... p>
М. Зощенко p>
Я пишу тільки за те, що очі мої p>
Мої власноруч бачили p>
И. Бабель. p>
Мета уроку: b> - Дати поняття "повернутої літератури"; p>
обговорити отримані за темою знання;
перевірити рівень осмислення матеріалу;
розвивати монологічну мова;
розвивати комутативність здібності;
формувати громадянську позицію.
Тип уроку: b> урок-семінар p>
Форма роботи: b> групова p>
Обладнання: b> 1. портрети письменників і поетів p>
2. тексти творів p>
3. листи для групової роботи. p>
4. фломастери. p>
Хід уроку.
Вступне слово вчителя. b> p>
Тема сьогоднішнього уроку випливає з уроків, на яких ми з вами бачили як взаємодіє час і особистість в романі А. Толстого "Петро I"; заглянули в майбутнє з героями Замятіна, стояли в черзі до тюремного вікна з А. Ахматової, задумалися над долею ліричного героя А. Твордовского, жахнулися правді Шаламова, прожили один день у таборі з Іваном Денисовичем Шуховим, побували у Черних каменів з поетом Жигулін. p>
"Нам у цьому треба знати минуле, щоб жити в майбутньому" b> p>
Нам належить узагальнити отримані знання, познайомитися з новим поняттям "повернена література" b>, спробувати зробити уроки з художніх творів для того, що страшне минуле не повернулося. p>
I. Етап уроку. B> p>
Подивіться на портрети письменників і поетів. Ви їх впізнали. Що спільного в їхніх долях? Які твори з ви знаєте? Які проблеми піднімали вони у своїх творах? p>
Оформіть відповідь у вигляді схеми. Дайте відповіді на запитання. Чому ці автори та їхні твори увійшли в розряд "повернутої літератури". B> p>
Вчитель: О. Солженіцин. b> p>
Поети росіяни! Я з болем самотньою, p>
У тузі зацькованою перебираю вас. p>
Прийшов і мій, мій ранній, мій жорстокий p>
Час винищення, знищення нас. p>
Не знали ми тих років, відстійних і зрілих, p>
Коли зі слів спаде гарячність туман. p>
Два наших первістка застрелені в дуелі, p>
розшарпаний третій в реве мусульман. p>
Нас усіх, нас всіх перед пушкінської гранню p>
Многоголовно загибель стерегла: p>
божевіллям, гниттям, зеленим вмирання, p>
Миттєві чи пиланіем чола. p>
повішений той, а цей засланий у копальню. p>
Інших підбив догадливий черкес ... p>
Санкт-петербурзькі похмурі будні p>
Та жовто бензин ... небес. p>
Чума на вас, російські поети! p>
Плинне воском вилиті яким? - P>
Один у петлю, інший - з пістолета, p>
До розстрілу третього, четвертого в Наросм. p>
Повертається до нас література раніше внесена в, "чорні списки", твори довгі роки пролежали в редакційних портфелях, твори так званих дисидентів. Твори строкаті з соціально-політичних, естетичних орієнтацій об'єднані одним - яскраво вираженою антитоталітарної спрямованістю. P>
А що означає тоталітаризм? Тоталітарний режим, тоталітарний режим? - 6 хв. P>
II етап b>. Виступ істориків. P>
III етап b>. На ХХ з'їзді КПРС прозвучала "культ особи" Так назвали час правління Сталіна. Але ж був Гітлер, Франко, Пол-Пот. Яка була їхня мета? На аркуші № 2 напишіть як ви розумієте слово. ВЛАДА. P>
10 хв b> p>
IV b>. Учитель. b> p>
Об'єктивно життя в тоталітарній державі важка і небезпечна. Усвідомити світ тоталітарної системи таким, яким він є насправді - це назавжди втратити спокій і впевненість у завтрашньому дні. P>
Незважаючи на глобальну брехню пропаганди найбільш інтелігентні і внутрішньо не залежні люди зберігають свою точку зору. p>
Як сказав О. Мендельштам b>: p>
"Я не мовчатиму, не заглушив болю, b> p>
Але накреслена те, що креслити вільний. " b> p>
Який шлях у житті, у творчості вибрали письменники і поети, з творчістю
яких ми познайомилися? b> p>
Учні - художники захищають усе своє бачення шляху
Учні - філологи - свої - b> 20 I ур.
V b>. Поета, письменника можна вбити, вигнати з рідного дому. Але не можна цього робити, просто не вийде це по відношенню до героя творів. P>
Який спосіб життя обирають герої цих авторів? b> p>
Шлях героя Твардовського III гр.
Шлях Ів.Денісовіча III гр.
Шлях Жигуліна II гр.
Шлях Замятіна I гр.
Шлях світ героїні Ахматової. I гр.
10 хв. b> p>
VI b>. Заповнити карту процесу (3) p>
Завдання: b> Простежити взаємозв'язок і послідовність розвитку проблеми особистості в тоталітарній державі у вивчених творах. p>
Зобразити це розвиток графічно. p>
Ключові слова b>: Замятін, Жигулін, Шамамов, Твардовський, Ахматова, Солженіцин. p>
Попередження, осуду, осмислення, покаяння, пам'ять, випробування на міцність. p>
b>
5 хв. b> p>
VII b> Які уроки ви винесли з уроків літератури. Спираючись на відомі вам худ. Твори, дайте свої шляхи подолання тоталітаризму. P>
VIII b> Лист. Освідчення в коханні. b> p>
Лист - подяка. p>
IX b> Оцінки. p>
X b> Дом.заданіе. Підготовка до контрольної роботи. P>