Тема: «Нам у цьому треба знати минуле, щоб жити в майбутньому.» P>
Я дав собі слово завжди говорити правду ... p>
М. Зощенко p>
Я пишу тільки за те, що очі мої p>
Мої власноруч бачили p>
И. Бабель.
Мета уроку: - Дати поняття «повернутої літератури»; p>
- обговорити отримані за темою знання; p>
- перевірити рівень осмислення матеріалу; p>
- розвивати монологічну мова; p>
- розвивати комутативність здібності; p>
- формувати громадянську позицію. p>
Тип уроку: урок-семінар p>
Форма роботи: групова p>
Обладнання: 1. портрети письменників і поетів p>
2. тексти творів p>
3. листи для групової роботи. p>
4. фломастери. p>
Хід уроку. p>
Вступне слово вчителя.
Тема сьогоднішнього уроку випливає з уроків, на яких ми з вами бачилияк взаємодіє час і особистість в романі А. Толстого «Петро I»;заглянули в майбутнє з героями Замятіна, стояли в черзі до тюремного вікна з
А. Ахматової, задумалися над долею ліричного героя А. Твордовского,жахнулися правді Шаламова, прожили один день у таборі з Іваном Денисовичем
Шуховим, побували у Черних каменів з поетом Жигулін.
«Нам у цьому треба знати минуле, щоб жити в майбутньому»
Нам належить узагальнити отримані знання, познайомитися з новим поняттям
«Повернена література», спробувати зробити уроки з художніхтворів для того, що страшне минуле не повернулося. p>
I. Етап уроку. P>
Подивіться на портрети письменників і поетів. Ви їх впізнали. Що спільного в їхніх долях? Які твори з ви знаєте? Які проблеми піднімали вони у своїх творах? P>
Оформіть відповідь у вигляді схеми. Дайте відповіді на запитання. Чому ці автори та їхні твори увійшли в розряд «повернутої літератури». P>
Вчитель: О. Солженіцин. P>
Поети росіяни! Я з болем самотньою,
У тузі зацькованою перебираю вас.
Прийшов і мій, мій ранній, мій жорстокий
Час винищення, знищення нас.
Не знали ми тих років, відстійних і зрілих,
Коли зі слів спаде гарячність туман.
Два наших первістка застрелені в дуелі,
Розшарпаний третій в реве мусульман. P>
Нас усіх, нас всіх перед пушкінської гранню
Многоголовно загибель стерегла:
Божевіллям, гниттям, зеленим вмирання,
Миттєвим чи пиланіем чола. P>
повішений той, а цей засланий у копальню.
Інших підбив догадливий черкес ...
Санкт-петербурзькі похмурі будні
Та жовто бензин ... небес. P>
Чума на вас, російські поети!
Текучим воском вилиті яким? -
Один у петлю, інший - з пістолета,
До розстрілу третього, четвертого в Наросм. P>
Повертається до нас література раніше внесена в, «чорні списки»,твори довгі роки пролежали в редакційних портфелях, творитак званих дисидентів. Твори строкаті з соціально-політичним,естетичних орієнтацій об'єднані одним - яскраво вираженоюантитоталітарної спрямованістю. p>
А що означає тоталітаризм? Тоталітарний режим, тоталітарнийрежим? - 6 хв. P>
II етап. Виступ істориків.
III етап. На ХХ з'їзді КПРС прозвучала «культ особи» Так назвали часправління Сталіна. Але ж був Гітлер, Франко, Пол-Пот. Яка була їхнямета? На аркуші № 2 напишіть як ви розумієте слово. ВЛАДА. P>
10 хв p>
Самоповага раскаіная життя свобода вибору p>
Влада p>
Свободазахист від ворогів слова вчинку повагу p>
Контроль p>
приватна наукасмак життяприрода думки p>
думку p>
Приватне життя - домінування школи p>
- думка права вибору p>
- паспортна система p>
Наука - ворожа науці; замість науки - вчення TOTALIS '--весь, цілий, p>
повний. p>
(генетика-агробіологія) p>
Природа - Берія-Курчатов p>
- поворот річок p >
- Арал p>
- Чорнобиль p>
IV. Учитель. P>
Об'єктивно життя в тоталітарній державі важка і небезпечна. Усвідомитисвіт тоталітарної системи таким, яким він є насправді - це назавждивтратити спокій і впевненість у завтрашньому дні. p>
Незважаючи на глобальну брехню пропаганди найбільш інтелігентні івнутрішньо не залежні люди зберігають свою точку зору. p>
Як сказав О. Мендельштам:
«Я не мовчатиму, не заглушив болю,
Але накреслена те, що креслити вільний. » P>
Який шлях у житті, у творчості вибрали письменники і поети, з творчістюяких ми познайомилися? p>
- Учні - художники захищають усе своє бачення шляху p>
- Учні - філологи - свої -20 p>
I ур. p> < p> V. Поета, письменника можна вбити, вигнати з рідного дому. Але не можна цьогоробити, просто не вийде це по відношенню до героя творів.
Який спосіб життя обирають герої цих авторів? p>
- Шлях героя Твардовського III гр. p>
- Шлях Ів.Денісовіча III гр. p>
- Шлях Жигулина II гр. p>
- Шлях Замятіна I гр. p>
- Шлях світ героїні Ахматової. I гр. 10 хв. P>
VI. Заповнити карту процесу (3)
Завдання: Простежити взаємозв'язок і послідовність розвитку проблемиособистості в тоталітарній державі у вивчених творах.
Зобразити це розвиток графічно. P>
Ключові слова: Замятін, Жигулін, Шамамов, Твардовський, Ахматова,
Солженіцин. P>
Попередження, осуду, осмислення, покаяння, пам'ять, випробування на міцність. P>
Солженицин p>
Викрито- p>
Жигулін ние, Прігов p>
Випробування злодій p>
Ахматова на міцність p>
пам'ять p>
Шамамов p>
правда p>
Твардовський зображення покаяння p>
Замятін p>
Попередження p>
5 хв. p>
VII Які уроки ви винесли з уроків літератури. Спираючись навідомі вам худ. Твори, дайте свої шляхи подолання тоталітаризму. P>
1) від вічності влади p>
«Благоустель» p>
«батько народів» до черговості p>
2) від безпеки для можновладців до відповідальності. p>
Волков p>
Сероманка p>
Слідчий p>
3) від монополії до права вибору p>
4) з посади до людини. p>
5) від ритуалу влади до реальної роботи. p>
VIII Письмо. Освідчення в коханні. P>
Лист - подяка. P>
IX Оцінки. P>
X Дом.заданіе. Підготовка до контрольної роботи. P>
p>