Цілі:
* Навчити правильному переносу слів з одного рядка на іншу; закріпити поняття "склад";
* Розвивати зв'язне усне мовлення учнів;
* Виховувати вміння молодь працювати спільно, в групах.
Хід уроку:
1.Організація класу
Учитель говорить вітання і організовує учнів до ра-Боте.
2.Взаімоконтроль.
Перевірка вправи заданого додому. Робота проводиться в групах по 4 особи.Письмове завдання (вправа) перевіряють один у одного в групі (спочатку повинні бути записані слова з двох складів, потім з трьох).
3.Об'ясненіе нового матеріалу.
Сьогодні ми дізнаємося як правильно переносити слова з одного рядка на іншу. Інформаційний введення вчителя проходить у формі фрон-ментальною бесіди з одночасним показом зразків правильного переносу.
-Прочитайте слова, кот. записані на дошці: товариші, гра, хлопці, санітар, дівчинка;
-Як би ви перенесли ці слова з рядка на рядок? (вислуховуються різні відповіді).
-Деякі з вас правильно перенесли, але не всі. А тепер уважно послухайте, як правильно потрібно переносити і за якими правилами.
-Запам'ятайте: слова переносяться з одного рядка на іншу по складах. Прочитайте це правило в підручнику.
-А тепер скажіть, скільки складів у словах ГОРІХИ (3) та ЯГОДИ (3).
-Чому 3? (Скільки голосних, стільки і складів).
-А тепер запам'ятайте другу правило перенесення: якщо склад складається з однієї літери, то його не можна залишати-лять на рядку або переносити на інший рядок.
-Наприклад: не можна: ри-су-ю, а треба: ри-суну; не можна: о-ре-хи, а треба: оре-хи.
4.Фіз. пауза.
Учитель проводить фіз. хвилинку, тим самим готуючи учнів до перемикання на самостійну роботу.
5.Самостоятельная робота учнів.
Учитель дає і пояснює завдання для самостійної письмової роботи. Виконуючи цю роботу учні закріплюють отримані знання на практиці виконуючи конкретні завдання. Кожному учневі дістається картка включає в себе приклади рішення завдань і завдання з адаптацією "а", "в", "с" (на оцінку "3", "4", і "5", відповідно). На дошці вчитель вивішує алгоритм роботи з розданому картками. У самостійну роботу може бути включено домашнє завдання, яке відоме учням на кожен урок, однак воно виконується після виконання завдань з адаптацією.
Завдання з картками виконуються в групах по 4 людини. Виконання завдання на "3" є обов'язковим для всіх учнів, на "4" і "5" учень обирає завдання самостійно. Картки в групі "мігрують" від одного учня до іншого по мірі виконання. Так відбувається до тих пір, поки всі картки однієї групи не будуть виконані кожним учнем, до неї входять.
Приклад завдань з адаптацією на одній з карток: а) розставити риски в можливих місцях перенесення запропонованих слів: робота, уроки, рідна, учень, зірка, праця, стіл, учитель, пенал, ягоди.
б) потрібно правильно розмістити кружечки в словах, якщо їх можна переносити, і прибрати, якщо їх не можна перено-сить в місцях позначених гуртками:
до * ск * а, о * к * але, з * тул, тет * Радь, карти * на, стін * а, ручки * а, о * покров, вчи * ті * ль, шапки * а, зо * ла, пото * лок.
в) написати 5 прикладів правильного переносу та 10 прикладів неправильного перенесення, підкреслити випадки неправильного перенесення.
Під час виконання учнями самостійної роботи вчитель проводить індивідуальну роботу, вибірково оцінює якість самостійної роботи, консультує в скрутних випадках, спостерігає за виконанням робіт.
5.Ітог уроку
Учні ще раз виділяють те, що вивчався на уроці. Учитель підсумовує результати виконаної роботи.