Кодекс України про адміністративні правопорушення p>
від 30 грудня 2001 р. N 195-ФЗ
Розділ I. Загальні положення p>
Глава 2. Адміністративне правопорушення і адміністративнавідповідальність p>
Стаття 2.5. Адміністративна відповідальність військовослужбовців та інших осіб, наяких поширюється дія дисциплінарних статутів p>
Військовослужбовці та призвані на військові збори громадяни несутьвідповідальність за адміністративні правопорушення відповідно додисциплінарними статутами. Співробітники органів внутрішніх справ, органівкримінально-виконавчої системи, федеральних органів податкової поліції імитних органів несуть відповідальність за адміністративні правопорушеннязгідно з нормативними правовими актами, що регламентують порядокпроходження служби у зазначених органах. За порушення законодавства провибори і референдуми, в галузі забезпечення санітарно-епідеміологічногоблагополуччя населення, правил дорожнього руху, вимог пожежноїбезпеки поза місцем служби, законодавства про охорону навколишньогоприродного середовища, митних правил і правил режиму Державного кордону
Російської Федерації, прикордонного режиму, режиму в пунктах пропуску через
Державний кордон Російської Федерації, а також за адміністративніправопорушення в галузі податків, зборів та фінансів, невиконання законнихвимог прокурора, слідчого, особи, яка провадить дізнання, абопосадової особи, яка здійснює провадження у справі про адміністративнеправопорушення, особи, на яких поширюється дія дисциплінарнихстатутів або спеціальних положень про дисципліну, несуть відповідальність назагальних підставах. До зазначених осіб не можуть бути застосованіадміністративні покарання у вигляді адміністративного арешту, а довійськовослужбовцям, які проходять військову службу за призовом, також у виглядіадміністративного штрафу. p>
Кодекс України про адміністративні правопорушення від 20 червня 1984 p>
Федеральним законом від 30 грудня 2001 р. N 196-ФЗ цей Кодекс визнаний таким, що втратив чинність з 1 Липень 2002 Розділ II p>
Адміністративне правопорушення і адміністративна відповідальність p>
I. Загальна частина p>
Глава 2 p>
Адміністративне правопорушення і адміністративна відповідальність p>
Стаття 16. Відповідальність військовослужбовців та інших осіб, на якихпоширюється дія дисциплінарних статутів, за вчиненняадміністративних правопорушень p>
Військовослужбовці і призвані на збори військовозобов'язані, а також особирядового і начальницького складів органів внутрішніх справ несутьвідповідальність за адміністративні правопорушення з дисциплінарнихстатутами. За порушення правил режиму Державного кордону Російської
Федерації, прикордонного режиму, режиму в пунктах пропуску через
Державний кордон України, правил дорожнього руху,правил полювання, рибальства та охорони рибних запасів, митних правил і законтрабанду ці особи несуть адміністративну відповідальність на загальнихпідставах. До зазначених осіб не можуть бути застосовані виправні роботиі адміністративний арешт, а до військовослужбовців, крім того, штраф і позбавленняправа керування транспортними засобами. p>
Інші, крім зазначених у частині першій цієї статті, особи, наяких поширюється дія дисциплінарних статутів або спеціальнихположень про дисципліну, у випадках, прямо передбачених ними, несуть завчинення адміністративних правопорушень дисциплінарну відповідальність,а в інших випадках - адміністративну відповідальність на загальнихпідставах. p>
У випадках, зазначених у частині першій цієї статті, органи
(посадові особи), яким надано право накладати адміністративністягнення, можуть замість накладення стягнень передавати матеріали проправопорушення відповідним органам для вирішення питання про притягненнявинних до дисциплінарної відповідальності. p>
Працівники залізничного, морського, річкового транспорту і цивільноїавіації, на яких поширюється дія статутів про дисципліну, несуть вВідповідно до цих статутами дисциплінарну відповідальність за вчиненняними при виконанні службових обов'язків наступних адміністративнихправопорушень: p>
- працівники залізничного транспорту - порушень, передбачених частинами другої, третьої, четвертої та п'ятої статті p>
103, статтями 104, 104.1 і частиною першою статті 126 цього p> < p> Кодексу; p>
- працівники морського транспорту - порушень, передбачених статтями 104.1, 109, 109.1, 110 та частиною другою статті 126 цього Кодексу; p>
- працівники річкового транспорту - порушень, передбачених статтями 104.1, 110 - 111.3 та частиною другою статті 126 цього p>
Кодексу; p>
- працівники цивільної авіації - порушень, передбачених статтями 105 - 108 цього Кодексу. p>
| ЖУРНАЛ "ВІЙСЬКОВЕ ПРАВО" |
| А.Г. Тищенко, |
| офіцер юридичної служби ЗС РФ |
| ПРИЙНЯТО НОВИЙ Кодексу про адміністративні правопорушення. |
| |
| Керівництвом країни в 2002 р. заплановані найзначніші зміни статусу |
| військовослужбовців за останній час. Одне з них пов'язано з введенням в дію з 1 |
| липня 2002 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі |
| - КпАП). Адміністративної відповідальності військовослужбовців присвячена ст. 2.5 КпАП. |
| Текст статті досить важкий для сприйняття та подальшого її розгляду. Тому |
| для зручності роботи з цією статтею покажемо її зміст у спрощеному вигляді, а саме |
| ті положення ст. 2.5 КпАП, які стосуються військовослужбовців. |
| Військовослужбовці та призвані на військові збори громадяни несуть відповідальність за |
| адміністративні правопорушення відповідно до дисциплінарних статутів. |
| Військовослужбовці несуть відповідальність на загальних підставах з іншими громадянами: |
| за порушення законодавства про вибори і референдуми; |
| за порушення в галузі забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя |
| населення; |
| за порушення правил дорожнього руху; |
| за порушення вимог пожежної безпеки поза місцем служби; |
| за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища; |
| за порушення митних правил; |
| за порушення правил режиму Державного кордону Російської Федерації; |
| за порушення прикордонного режиму; |
| за порушення режиму в пунктах пропуску через Державний кордон Російської |
| Федерації; |
| за адміністративні правопорушення в галузі податків, зборів та фінансів; |
| за невиконання законних вимог прокурора, слідчого, особи, яка провадить |
| дізнання, або посадової особи, яка здійснює провадження у справі про |
| адміністративне правопорушення. |
| До військовослужбовців не можуть бути застосовані адміністративні покарання у вигляді |
| адміністративного арешту, а до військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом, |
| також у вигляді адміністративного штрафу. |
| Як ми бачимо, ст. 2.5 КпАП умовно складається з трьох частин: |
| перша встановлює загальний принцип адміністративної відповідальності військовослужбовців - |
| військовослужбовці несуть відповідальність за адміністративні правопорушення у |
| відповідно до дисциплінарних статутів; |
| друга частина перераховує види адміністративних правопорушень, за вчинення яких |
| військовослужбовці несуть адміністративну відповідальність на загальних підставах; |
| третього, закріплює правило, згідно з яким до всіх категорій військовослужбовців не |
| може бути застосоване адміністративне покарання у вигляді адміністративного арешту, а к |
| військовослужбовцям, які проходять військову службу за призовом, крім того, - |
| адміністративного штрафу. |
| У зв'язку з вищесказаним не зайвим буде згадати ті положення законодавства |
| Російської Федерації про адміністративну відповідальність, які діють зараз і |
| які втратять силу з 1 липня 2002 р. (див. Федеральний закон «Про введення в дію |
| Кодексу України про адміністративні правопорушення »від 30 грудня 2001 |
| р.). Відповідно до п. 3 ст. 28 Федерального закону «Про статус військовослужбовців» від |
| 27 травня 1998 військовослужбовці несуть адміністративну відповідальність на загальних |
| підставах за порушення: |
| правил дорожнього руху; |
| правил полювання; |
| правил рибальства та охорони рибних запасів; |
| митних правил. |
| При цьому до військовослужбовців не застосовуються адміністративні стягнення у вигляді: штрафу; |
| |
| позбавлення права на керування транспортними засобами; |
| виправних робіт і адміністративного арешту. |
| За інші адміністративні правопорушення військовослужбовці несуть відповідальність у |
| порядку, визначеному та іншим центральним (аналогічні положення про |
| адміністративної відповідальності військовослужбовців за адміністративні правопорушення |
| містить ст.16 Кодексу України про адміністративні правопорушення). |
| Порівнюючи діючі норми про адміністративну відповідальність військовослужбовців і |
| вступають в силу з 1 липня 2002 р., зауважимо, що в КпАП збережений основний принцип |
| адміністративної відповідальності військовослужбовців, відповідно до якого |
| військовослужбовці несуть відповідальність за адміністративні правопорушення у |
| відповідно до дисциплінарних статутів. Це твердження так само вірно, як і те, що |
| правові гарантії військовослужбовців в галузі адміністративних правовідносин у КпАП |
| суттєво знижені. Якщо обсяг поки діючих адміністративно-правових |
| гарантій держави військовослужбовцям прийняти за 100%, то нескладний розрахунок покаже - |
| з другої половини 2002 р. військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом, |
| буде забезпечено 25% адміністративно-правових гарантій (в 4 рази менше), |
| надавалися Російською державою раніше, а військовослужбовцям, які проходять |
| військову службу за призовом, - 50% (у 2 рази менше). |
| Більше того, з 1 липня 2002 р. обсяг адміністративних правопорушень, за вчинення |
| яких військовослужбовці будуть притягуватися до адміністративної відповідальності на |
| загальних підставах, збільшений на 275% (майже в 3 рази). |
| Розділ II особливої частини КпАП містить у собі 17 глав, кожна з яких об'єднує |
| відповідні види протиправних, винних дій (бездіяльності), за вчинення |
| яких відповідно до п. 1 ст.2.1 КпАП встановлена адміністративна |
| відповідальність, а саме: |
| Глава 5. Адміністративні правопорушення, що посягають на права громадян (в частині, що |
| що стосується законодавства про вибори та референдуми); |
| Глава 6. Адміністративні правопорушення, що посягають на здоров'я, |
| санітарно-епідеміологічне благополуччя населення і громадську мораль (у |
| частині, що стосується галузі забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя |
| населення); |
| Глава 7. Адміністративні правопорушення в галузі охорони власності; |
| Глава 8. Адміністративні правопорушення в галузі охорони навколишнього природного середовища |
| та природокористування (в частині, що стосується законодавства про охорону навколишнього |
| природного середовища); |
| Глава 9. Адміністративні правопорушення в промисловості, будівництві та |
| енергетиці; |
| Глава 10. Адміністративні правопорушення у сільському господарстві, ветеринарії та |
| меліорації земель; |
| Глава 11. Адміністративні правопорушення на транспорті; |
| Глава 12. Адміністративні правопорушення в галузі дорожнього руху (в частині, що |
| що стосується порушення правил дорожнього руху); |
| Глава 13. Адміністративні правопорушення в галузі зв'язку та інформації; |
| Глава 14. Адміністративні правопорушення в галузі підприємницької |
| діяльності; |
| Глава 15. Адміністративні правопорушення в галузі фінансів, податків і зборів, |
| ринку цінних паперів (в частині, що стосується законодавства в галузі податків, зборів та |
| фінансів); |
| Глава 16. Адміністративні правопорушення в галузі митної справи (у повному |
| обсязі); |
| Глава 17. Адміністративні правопорушення, що посягають на інститути державної |
| влади (в частині, що стосується невиконання законних вимог прокурора, слідчого, |
| особи, яка провадить дізнання, або посадової особи, яка здійснює виробництво за |
| справі про адміністративне правопорушення); |
| Глава 18. Адміністративні правопорушення в галузі захисту Державного кордону |
| Російської Федерації та забезпечення режиму перебування іноземних громадян або осіб без |
| громадянства на території Російської Федерації (у частині, що стосується порушення правил |
| режиму Державного кордону Російської Федерації, режиму в пунктах пропуску через |
| Державний кордон Російської Федерації і прикордонного режиму); |
| Глава 19. Адміністративні правопорушення проти порядку управління; |
| Глава 20. Адміністративні правопорушення, що посягають на громадський порядок і |
| громадську безпеку (у частині, що стосується порушення вимог пожежної |
| безпеки поза місцем військової служби); |
| Глава 21. Адміністративні правопорушення в галузі військового обліку. |
| Як видно з наведеного вище переліку, положення про залучення військовослужбовців, |
| вчинили адміністративні правопорушення, до адміністративної відповідальності на |
| загальних підставах містяться в 9 з 17 голів розд. II КпАП. Крім гол. 16 (порушення |
| митних правил), вісім згаданих глав КпАП поширюють свою дію на |
| військовослужбовців не в повному обсязі, а в тій чи іншій мірі. У зв'язку з цим |
| необхідно звернути увагу на те, що при визначенні порядку залучення |
| військовослужбовців, які вчинили правопорушення, передбачені гл. 5, 6, 8, 12, 15, 17, |
| 18 або 20 розд. II КпАП, до адміністративної відповідальності (відповідно до |
| дисциплінарними статутами або на загальних підставах), визначальним критерієм буде |
| бути окремий вид правопорушення, а не область чи області законодавства, |
| вказані в назві перерахованих голів. |
| Таким чином, у встановлених КпАП випадках вчинення військовослужбовцями |
| адміністративних правопорушень посадові особи (органи), яким надано |
| право призначати адміністративні покарання, матимуть право замість передачі матеріалів |
| про правопорушення відповідним органам для вирішення питання про притягнення винних |
| до дисциплінарної відповідальності призначати адміністративні покарання (за |
| винятком адміністративного арешту у відношенні військовослужбовців, які проходять військову |
| службу за контрактом, і адміністративного штрафу та адміністративного арешту в |
| щодо військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом). |
| КпАП, як і Кодекс України про адміністративні правопорушення, встановлює вісім |
| видів адміністративних покарань (в КпАП РРФСР адміністративні покарання іменуються |
| адміністративними стягненнями). КпАП не містить такого виду адміністративного |
| стягнення, як виправні роботи, але вводить нове адміністративне покарання - |
| дискваліфікацію. |
| Отже, відповідно до ст. 2.5 КпАП до військовослужбовців, які проходять військову службу за |
| контрактом, яка вчинила протиправне, винну дію (бездіяльність), за який |
| КпАП або законами суб'єктів Російської Федерації про адміністративні правопорушення |
| встановлена адміністративна відповідальність, можуть бути застосовані наступні види |
| адміністративних покарань: |
| - Попередження; |
| - Адміністративний штраф (крім військовослужбовців, які проходять військову службу за |
| призову); |
| - Оплатне вилучення знаряддя вчинення або предмета адміністративного |
| правопорушення; |
| - Конфіскація знаряддя вчинення або предмета адміністративного правопорушення; |
| - Позбавлення спеціального права, наданого фізичній особі; |
| - Адміністративне видворення за межі Російської Федерації іноземного |
| громадянина або особи без громадянства; |
| - Дискваліфікація. |
| Заради справедливості необхідно зауважити, що, крім військовослужбовців, ст. 2.5 КоАП |
| включає і інших осіб, на яких поширюється дія дисциплінарних статутів або |
| нормативних правових актів, що регламентують порядок проходження служби в органах |
| внутрішніх справ, органах кримінально-виконавчої системи, федеральних органах |
| податкової поліції та митних органах. Немає сумніву в тому, що дискусії |
| законодавців про новий порядок залучення військовослужбовців та інших осіб, на яких |
| поширюється дія дисциплінарних статутів, до адміністративної |
| відповідальності, були тривалими, суперечливими, всебічними й |
| всеохоплюючими. Але, незважаючи на ці уважітельные причини, не можна не сказати про те, |
| що результат, тобто текст і зміст ст. 2.5 КпАП, свідчать або про поспіху |
| законодавців при його затвердження, або про сильне бажання залучати військовослужбовців |
| до адміністративної відповідальності на загальних підставах, що, у свою чергу, |
| завадило їм з належною увагою поставитися до тексту і змістом ст. 2.5 КпАП. |
| Справа в тому, що відповідно до неї до військовослужбовців може бути застосований такий вид |
| адміністративного покарання, як адміністративне видворення за межі Російської |
| Федерації іноземного громадянина або особи без громадянства. Але військовослужбовець |
| Російської Федерації з самого початку не може бути ні іноземним громадянином, ні особою |
| без громадянства, тому що відповідно до п. 3 ст. 2 Федерального закону «Про військовий |
| обов'язок і військову службу »від 28 березня 1998 військовослужбовцям є громадянин |
| Російської Федерації, що проходить військову службу. Як наслідок цього положення п. 7 |
| ст. 3.2 КпАП не може бути застосований до військовослужбовців Російської Федерації. Чому ж |
| у ст.2.5 КпАП йдеться тільки про два види адміністративних покарань, які не |
| можуть бути застосовані до військовослужбовців? |
| Безперечно і те твердження, що в КпАП є багато «плюсів», перший з яких |
| є сам факт його прийняття. На жаль, схоже на те, що решта |
| можливі переваги КпАП в порівнянні з чинним в даний час |
| законодавством про адміністративні правопорушення до такої категорії громадян |
| Росії, як військовослужбовці, відношення не мають. |
| Представляється, що найчастіше військовослужбовці будуть притягуватися до адміністративної |
| відповідальності згідно гл. 12 КпАП на загальних підставах за порушення Правил |
| дорожнього руху Російської Федерації, затверджених постановою Ради |
| Міністрів України від 23 жовтня 1993 р. № 1090 (з відповідними |
| змінами). Найбільш часто зустрічається адміністративним покаранням за порушення |
| правил дорожнього руху по КпАП є адміністративний штраф, розмір якого |
| для фізичної особи не може бути менше 1/10 МРОТ і більше 25 МРОТ (див. ст. 3.5 |
| КпАП). Таким чином, військовослужбовці, яким відповідно до п. 7 ст. 10 |
| Федерального закону «Про статус військовослужбовців» від 27 травня 2001 заборонено: |
| - Займатися іншою оплачуваною діяльністю, за винятком педагогічної, |
| наукової та іншої творчої діяльності, якщо вона не перешкоджає виконанню |
| обов'язків військової служби; |
| - Займатися підприємницькою діяльністю особисто або через довірених осіб, у тому |
| числі брати участь в управлінні комерційними організаціями, за винятком випадків, |
| коли безпосередня участь в управлінні зазначеними організаціями входить до |
| посадові обов'язки військовослужбовця, а також сприяти фізичним та |
| юридичним особам у здійсненні підприємницької діяльності, використовуючи своє |
| службове становище; |
| - Використовувати в цілях, не пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби, |
| фінансові кошти та майно військової частини, а також інше державне |
| майно, за винятком випадків використання зазначеного майна за |
| встановлену плату, відповідно до федеральних законів і іншими нормативними |
| правовими актами Російської Федерації; |
| - Отримувати гонорари за публікації та виступи, пов'язані з виконанням |
| обов'язків військової служби; |
| - Отримувати від фізичних та юридичних осіб винагороди (подарунки, грошові |
| винагороди, позики, послуги, оплату розваг, відпочинку, транспортних витрат і |
| інші винагороди), пов'язані з виконанням обов'язків військової служби, за |
| винятком цінних подарунків (у тому числі іменних) і грошових сум, якими |
| військовослужбовці нагороджуються в порядку заохочення відповідно до Загальновоїнська |
| статутами; |
| - Приймати без дозволу Президента України нагороди іноземних |
| держав, міжнародних та іноземних організацій; |
| - Виїжджати в службові відрядження за кордон за рахунок фізичних та юридичних осіб, |
| за винятком службових відряджень, які здійснюються відповідно до |
| міжнародними договорами Російської Федерації або на взаємній основі за |
| домовленістю органів державної влади з відповідними органами |
| державної влади іноземних держав або міжнародними організаціями, за |
| порушення правил дорожнього руху найчастіше будуть покарані рублем. |
| Необхідність платити штраф має послужити додатковим стимулом для |
| бездоганного дотримання військовослужбовцями правил дорожнього руху. Припустимо, |
| що військовослужбовці з 1 липня 2002 перестануть порушувати правила дорожнього руху. |
| |
| Набагато важче припустити те, що в цьому випадку військовослужбовців не будуть |
| притягати до адміністративної відповідальності за порушення тих же правил дорожнього |
| руху. Пояснення цьому суперечливому твердженням можна простежити на прикладі: |
| водії автомобілів, у тому числі водії-військовослужбовці, безумовно, знайомі з |
| правилами дорожнього руху в тому обсязі, який дозволив їм отримати право на |
| керування автомобілем у встановленому порядку. Але при зустрічі з автоінспекторів |
| ГИБДД ці знання не завжди дозволять водієві-військовослужбовцю правильно визначити |
| характер протиправності скоєного (або не досконалого зовсім) ним порушення |
| правил дорожнього руху, ступінь і форму своєї провини. За нього це зробить |
| автоінспектор ГИБДД або інша уповноважена на те посадова особа (орган). |
| Таким чином, основною умовою притягнення до адміністративної відповідальності |
| встановленим порядком КпАП є компетентність посадової особи або органу, |
| уповноваженого застосовувати адміністративні покарання. |
| Безумовно, в такій же залежно від компетентності посадової особи або органу, |
| уповноваженого застосовувати адміністративні покарання, перебувають не тільки |
| військовослужбовці, а й інші категорії громадян, що є уособленням |
| принципу рівності осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, перед КпАП (див. |
| ст. 1.4 КпАП). Проблема полягає в тому, що за чинним законодавством |
| обсяг прав військовослужбовців на отримання доходів, не пов'язаних з виконанням |
| обов'язків військової служби, незрівнянно менше, ніж у звичайних категорій громадян. С |
| урахуванням гарантованого державою грошового постачання військовослужбовцям це |
| означає, що КпАП спочатку встановлює обтяжуючих адміністративну |
| відповідальність для військовослужбовців як у порівнянні з чинним законодавством |
| про адміністративну відповідальність, так і в порівнянні з адміністративної |
| відповідальністю, встановленої КпАП для інших категорій громадян. | p>
p>